איך לחשב רווח כלכלי - רווח על הנייר או רווח אמיתי?

איך לחשב רווח כלכלי - רווח על הנייר או רווח אמיתי?

לפני שאתה מתחיל לחשב את הרווח הכלכלי של העסק שלך עליך לשאול את עצמך איזה רווח אתה מעוניין לחשב.

האם אתה מעוניין לחשב את הרווח החשבונאי (אותו רווח שפעמים רבות מופיע ״על הנייר״ אצל רוה״ח שלך אבל שנראה כאילו בלעה אותו האדמה) או שאתה מעוניין לחשב את הרווח הכלכלי האמיתי, זה שאתה מבחין בו בחשבון הבנק שלך.

מה אתה מעוניין לחשב: רווח כלכלי אמיתי או רווח ״על הנייר״?

רווח כלכלי

שתי אסכולות - שני סוגי רווחים

אסכולת ׳רווח כלכלי אמיתי׳ - אסכולת ׳רווח חשבונאי׳

רבים לא יודעים זאת אבל קיימות שתי אסכולות, או שתי שיטות חישוב בסיסיות, שנבדלות זו מזו במטרות שונות, ועל ידי אופי המשתמשים בהן. 

השיטה הראשונה – שיטת חישוב הרווח החשבונאי (על פי תקני החשבונאות לצורך קביעת גובה מס) והשיטה השניה – שיטת חישוב הרווח הכלכלי האמיתי כפי שמופיע בפועל בחשבון הבנק שלך. ההבדלים המובנים שבין שתי אסכולות חישוב אלו, באים לידי ביטוי בפערים בין הכסף שאתה רואה בפועל בחשבון (אם תרצה כמות העושר החדש שהעסק מייצר לך) לעומת הרווח שמופיע בחישובי רוה״ח שלך, על פיהם תשלם מס. בהרבה מקרים חוסר ההתאמה המובנה בין האסכולות השונות מביא למצב המוזר שבאותו הזמן שרוה״ח שלך מבשר לך שעליך לשלם הרבה מס – אתה שואל את עצמך היכן נמצא כל הרווח הזה, ולפעמים אתה אפילו נדרש לקחת מימון כדי לשלם את המס.

בגלל קוצרו של הפוסט הזה, נציין רק שהסיבה לכך נעוצה בין היתר בעובדה שעל פי תקני החשבונאות המקובלים קיימות הוצאות שונות, שאינך יכול להפחית ממחזור העסקאות שלך בו בזמן שהן יוצאות בפועל מהחברה שלך. כך לדוגמה אם נטלת מימון לעסק, החזר תשלומי הקרן שאתה משלם בגין ההלוואה אינו מופחת מההכנסות שלך לצורך חישוב המס החשבונאי. 

קיימות אי התאמה מובנית בין תוצאות חישוב

מסיבות אלו ואחרות קיימת אי התאמה מובנית בין תוצאות חישוב ׳הרווח החשבונאי׳ לבין תוצאות חישוב ׳הרווח הכלכלי האמיתי׳ (או אם תרצה כמות העושר החדש שהעסק שלך מייצר).

ניתן לומר ששתי האסכולות הללו הן קצת כמו שתי שפות שונות. וסמוך עלינו, הן המקור לאין ספור סיבוכים, עמימות, מורכבויות, והתחושה המשותפת של אינספור בעלי עסקים ש הם ״פשוט לא מצליחים לתפוס את נושא הפיננסים לעומק״ או שהם מרגישים ״חוסר שליטה במצב הפיננסי של העסק״. אם גם אתה מרגיש כך, אתה יכול להתנחם בכך שאתה לא לבד.

עדי מעוצמה עסקית מרחיב על ההבדלים בין רווח חשבונאי לבין רווח כלכלי אמיתי

השאלה הראשונה - איזה סוג רווח ברצונך לחשב?

אז הצעד הראשון בבואך לחשב את הרווחיות בעסק שלך הוא להחליט – איזה רווח אתה באמת רוצה לחשב:

האם ברצונך לחשב את הרווח לפי האסכולה החשבונאית (זה שנמצא על הנייר) או שברצונך לחשב את הרווח הכלכלי האמיתי שנוצר בעסק שלך.

על זה רצינו שנדבר... הרווח הכלכלי האמיתי

עכשיו, אם החלטת שהרווח הכלכלי האמיתי שהעסק שלך מייצר לך הוא הפרמטר החשוב עבורך – זה שאתה רוצה לחשב כדי לבחון האם העסק שלך עובד נכון, ולמצוא את הדרכים היצירתיות לשיפור תהליכי עבודה כדי להשיג יותר ממנו – אתה במקום הנכון וכדאי שתמשיך לקרוא.

אז איך לעזאזל מגדילים את הרווח הכלכלי האמיתי?

רווח כלכלי

מכירים את הכלל ׳מה שאתה לא מנהל - לא תקבל׳? 

אם אתה רוצה להשיג שיפור של פרמטר מסוים עליך למדוד אותו לאורך זמן ולבחון כיצד הוא משתנה לאורך זמן וביחס לשינויים שאתה בוחן. וזה בדיוק מה שכולל מאגר הנתונים העצום שלנו בעוצמה עסקית שכולל את כל המידע שנצבר במהלך למעלה משני עשורים רצופים של בחינות ותיעוד קפדני.

מאחר ואנחנו מעוניינים להגדיל רק את כמות הרווח הכלכלי האמיתי שהעסק מייצר (ולא את הרווח החשבונאי ״על הנייר״) שיכללנו במהלך השנים שיטה שמאפשרת לנו לנטר בדיוק אותו ולבחון מהם הגורמים שמשפיעים עליו.

מערכת מיוחדת לניטור רווח כלכלי אמיתי

אחד מהדברים החשובים ביותר שאנחנו מקימים, כמעט בכל עסק שאנחנו מלווים, היא מערכת שמייצרת מידע בזמן אמת על מצב הרווחיות האמיתית שלך: כמה רווח העסק שלך מייצר באמת. לא רווח על הנייר. אלא רווח כלכלי אמיתי בפועל. או כמה עושר חדש שהעסק ייצר בשנה האחרונה.

כשהמערכת הזאת לצידך ומציגה לך את הנתונים החשובים בזמן אמת, אתה לראשונה מתחיל להבין את כל נושא ניהול הפיננסים טוב יותר. 

ובשעה שרואה החשבון שלך ממשיך לעשות את עבודתו נאמנה, ולייצר את נתוני הרווח החשבונאי לרשות המס (בסוף היום צריך לממן את כיפת ברזל, גנים, בתי ספר, תרבות וכו׳) אתה מתחיל להבין מה באמת מתרחש בעסק שלך. לראשונה אתה משיג שליטה על הדוושות, הידיות וההגאים שבעזרתם ניתן להגדיל את הרווח הכלכלי האמיתי של העסק. 

זמן לסיכומים ותובנות:

1. קיימות שתי אסכולות לחישוב רווחים בעסק

  1. אסכולה 1 – חישוב הרווח על פי ׳תקנים חשבונאיים׳.
  2. אסכולה 2 – חישוב הרווח הכלכלי האמיתי על פי ׳פיננסים של מנהלים׳.

2. שתי אסכולות - שתי מטרות

  1. אסכולה 1 – מטרת רשויות המס (בביצוע רוה״ח שהוסמך על ידם) – לחשב כמה מס תשלם.
  2. אסכולה 2 – מטרתך – לחשב כמה רווח כלכלי אמיתי העסק שלך ייצר השנה (וכיצד להגדיל אותו בשנה הבאה).

3. שתי אסכולות - שני חישובים שונים

שתי האסכולות הללו מהוות שתי שפות שונות והן אחראיות לחוסר ההבנה המושרש של של נושא הפיננסים בעסק שמרגישים בעלי עסקים רבים, וגורמות להסתבכויות כמעט בלתי אפשריות של בעלי עסקים רבים בנושא. (היה לנו אפילו הכבוד ללוות בעלי עסקים יוצאי משרד האוצר, שהסתבכו קשות ממש בגלל ההבדלים בין שתי האסכולות הללו – ורק כשהבינו מהו ההבדל, הצליחו לגרום לרווחיות אמיתית להופיע לראשונה בעסק שלהם

4. אתה לא מקבל מה שאתה לא מנהל

כדי להשיא את כמות הרווח הכלכלי האמיתי בעסק עליך להבין את ההבדלים בין שתי האסכולות ולהקים מערכת שתייצר את הנתונים בזמן אמת.

5. הצלחת עסק נמדדת עפ״י 3 פרמטרים כלכליים (רווחיות, יציבות וצמיחה)

  1. העסק מייצר רווח כלכלי אמיתי (לא על הנייר)
  2. הרווח יציב לאורך זמן (לא מופיע/נעלם, אלמנט של יציבות)
  3. הרווח גדל לאורך זמן.

6. שיטות וכלים נכונים

  1. הכלים, השיטות והדרכים שבעזרתם אתה מצליח להשיג את 3 הפרמטרים – עסק רווחי, יציב וצומח – באופן קבוע, יציב ולאורך זמן הם הכלים הנכונים.
  2. הכלים, השיטות והדרכים שמרחיקים אותך משם (או שמקרבים אותך רק באופן זמני) הם כלים שגויים.

7. החירות הכלכלית שלך

כאשר אתה משיג את השיטות והכלים הנכונים אתה מרוויח את החירות הכלכלית שלך. אנחנו מאחלים לך להגיע לשם.

ייעוץ כלכלי ופיננסי

איך אנחנו יכולים לשפר לך את הפיננסים?

ב-20 השנים האחרונות אנחנו עוזרים לבעלי עסקים לבנות עסקים חסונים ויציבים שמייצרים תזרים משמעותי ומאפשרים לבעליהם ליהנות מחלוקת רווחים ולהגדיל את הזמן הפנוי שלהם. החל מעסקים גדולים וקטנים, יבואנים ויצואנים, קמעונאים, סיטונאים או בעלי רשתות, קבלני שירותים, ספקי שירות, יצרנים ותעשיינים – לכל אלו עזרנו לחזק את תזרים המזומנים, את הרווחים, לבנות חברה בעלת שווי כלכלי משמעותי ולצמוח נכון.

אנחנו יכולים לעזור גם לך.

Call Now Button

אלפי בעלי עסקים

מקבלים ערך אמיתי כבר

למעלה מעשור

הצטרפו עכשיו וקבלו מידע
שווה מידי חודש:

אלפי בעלי עסקים

מקבלים ערך אמיתי כבר

למעלה מעשור

הצטרפו עכשיו וקבלו מידע
שווה מידי חודש: