המדריך המלא לאסטרטגיות רכישת חברות בזול

המדריך המלא לאסטרטגיות רכישת חברות בזול

טכניקות רכישת חברות שבהם משתמשים המתחרים שלך

אם אתם בעלי חברות ומשתעשעים ברעיון שבזמן כלשהו בעתיד תעשו אקזיט ותמכרו את החברה שלכם למרבה במחיר – אתם חייבים לקרוא את זה. בפוסט הזה נחשוף בפניכם את הנתונים שאתם לא יודעים, שבהם תתקלו בשטח במהלך מכירת החברה ושאתם חייבים להיערך אליהם מראש כמו למנוע הפתעות לא נעימות. כל הנתונים עליהם נשוחח כאן לקוחים מהשטח, מתוך מאות רבות של עסקאות רכישת חברות ומכירת חברות. ואין ספק שאתם חייבים להכיר אותם היטב.

בהמשך נחשוף בפניכם את הטכניקות בהם משתמשים רוכשים פוטנציאלים כדי לקבל מכם את החברה שלכם במחיר הרצוי עבורם (במידה ואתם הצד המוכר), נראה לכם מדוע אם לא תיערכו בהתאם כבר עכשיו אתם עלולים למצוא את עצמכם בבעיה בעתיד ונגלה לכם מה עליכם לעשות היום כדי להכין את עצמכם לרגע המכריע מבעוד מועד.

רכישת חברות

הנתונים המובאים בפוסט זה חשובים ביותר עבורכם, בפרט אם אתם עשויים להימצא בצד המוכר של החברה. אתם תמצאו כאן כמה תובנות בסיסיות לגבי מה עליכם לעשות עכשיו כדי שברגע המכריע תימנעו מאובדן התיגמול המלא שעליכם לקבל עבור המאמצים הכבירים שהשקעתם בחברה לאורך השנים, כך שתקבלו את התמורה המלאה שאתם אמורים לקבל

אז בואו נצלול למים.

הנתון הראשון שעלינו להבין הוא את אפיון הפרופיל של מוכר חברה ושל רוכש חברה. האם ניתן לדעת איזה בעל חברה נמצא על המסלול המוביל בסופו אל מכירת חברה ומי נמצא על המסלול המואץ המוביל בסופו אל רכישת חברות? אז זהו שכן! ישנם מספר מאפיינים ופעולות שבהם נוקטים היום בעלים של חברות – ששמים אותם על המסלול המואץ שמוביל אל רכישת חברות והגדלת שווי החברות שבבעלותם.

הנה שתי נקודות חשובות שעליכם להבין:

1. רכישת חברות ומכירת חברות - אפיון צדדי העסקה ומניעיהם

כמה עקרונות בסיסיים

חברה כנכס כלכלי שאותו אפשר לממש

סביר להניח שאחת הסיבות להיותכם בעלים של חברה ולא עובדים שכירים, מעבר למרכיב העצמאות, היא שאתם מבינים שבעלות על חברה היא בעלות על נכס כלכלי, שביום מן הימים ניתן לממש. סביר להניח שאתם מוכנים היום להשקיע מאמצים רבים (זמן וכסף) ולהסתפק היום בשכר נמוך יותר כדי לקבל בעתיד נכס כלכלי אותו תוכלו לממש ולקבל תמורתו תשלום משמעותי של כמה מיליוני / עשרות מיליוני ש״חבמזומן. וזה נהדר!

רק שמי שלא מודע לנתונים שיפורטו בהמשך לא מבין שהעתיד הזה לא יהיה זמין עבורו, אם הוא לא יבצע מספר פעולות חשובות שישימו אותו על המסלול הנכון. וכשהוא יגלה זאת, זה יהיה מאוחר מידי עבורו.

אפשר לומר שהעתיד של יצירת שווי כלכלי מוגדל יהיה זמין רק עבור מי שביצע את כל הפעולות הנדרשות בהתאם ל-מודל ארבעת השלבים והגיע לשלב הרביעי במודל. אף צעד במודל אינו אינטואיטיבי ואף צעד לא יקרה מעצמו, ולכן כדאי ללמוד אותו היטב ולהתחיל לעבוד על ההתקדמות בו.

מכירת חברה במחיר הראוי - מתאפשרת בשלב 4 במודל ארבעת השלבים

ולמי שכבר הגיע ל-שלב 4 באופן יציב במודל ארבעת השלבים, והחברה שהוא בנה פועלת כמו מכונה משומנת שמייצרת עבורו תזרים מזומנים חודשי הולך וגדל – ללא תלות בו, הצעד הבא בהתקדמות העסקית יהיה צמיחה באמצעות אסטרטגיה של רכישת חברות או השקעות מניבות אחרות. במילים אחרות, רובם המוחלט של בעלי העסקים שהגיעו לשלב 4 במודל הופכים לרוכשי חברות בפוטנציה.

ואת החברות של מי הם עומדים לרכוש? 

ניחשתם נכון!

את החברות של בעלי עסקים שטרם הגיעו לשלב 4 במודל. 

מאפייני הצד הרוכש

כבעלים של עסק שנמצא בשלב 4 במודל יש לו משאבי זמן וכסף פנויים והוא פנוי למשימה המאתגרת הבאה בהתפתחות העסקית שלו. בשלב זה הוא עומל על איתורן של ״חברות לרכישה במחיר מבצע״ או של חברות שיעשירו את תזרים המזומנים שלו ויעצימו את השווי הכלכלי של קבוצת החברות אותה הוא בונה. אחד מהכלים שעומדים לרשותו של בעל חברה בשלב 4 הוא רכישת חברות, שהרי נוח יותר "לקטוף חברה מן המוכן" במקום להקים חברה חדשה מ-אפס בהנחה שאפשר ״להנדס״ את מחיר הרכישה בהתאם. 

רכישת חברות כזאת, כאשר היא מתבצעת על פי כמה טכניקות מדויקות, עליהן נשוחח בהמשך, מעשירה מאד את קופת רוכש החברות תמיד על חשבונו של הצד המוכר וכמעט תמיד קשה להתנגד להן.

רכישת חברות

מאפייני הצד המוכר

הצד המוכר ברוב המקרים הינו מנהל או בעלים של חברה שהיה ונשאר עסוק בתפעול החברה, (מבלי לדעת על מודל ארבעת השלבים שבשלביו המוקדמים הוא תקוע) והוא זה שנאלץ בסופו של דבר להעביר את הבעלות על החברה שלו לרוכש במחיר המופחת, כי תמיד מגיע הרגע בו הנסיבות לוחצות (הגיל, המצב הבריאותי, הכוחות והאנרגיה… אתם יודעים על מה אנחנו מדברים. נכון?)

המוצא היחיד מהמלכודת הוא לטפס בעצמך במודל ארבעת השלבים ולהגיע לשלב 4 שלך בו, שבו יש לך חברה חסונה ואיתנה שיכולה לייצר לך תזרים חיובי וזמן פנוי כדי שתוכל להפוך בעצמך לרוכש חברות פוטנציאלי.

״זה אפשרי״, אתה שואל, ״גם במקרה שלי״? ככל הנראה עם הכוונה נכונה והרבה רוח רצון – התשובה היא: כן. 

סיכום: מאפייני הצדדים והעיתוי לביצוע העסקה

אז בואו נסכם את מה שהבנו עד פה:

קיימים 2 מצבים למכירת חברה או רכישת חברה:

מכירת חברה או רכישת חברה יתרחשו באחד משני המצבים הבאים:

 1. אתה מנהל כל כך טוב והגעת לשלב ארבע במודל ארבעת השלבים, שיש לך כמות מספקת של מזומנים כדי לקטוף את פרי עמלו של בעל עסק אחר, בצורה שתעשיר אותך מהר והרבה, או,

   

 2. אתה מנהל שהגיע לקצה הדרך, אתה נמצא בשלבים הנמוכים יותר במודל ארבעת השלבים. אין לך יותר כסף ואין לך יותר כח, ואתה מוכן לוותר על חלקים גדולים מהעושר שייצרת עבור כרטיס "צא מהכלא" ולהשתחרר מהעסק שלך.

אם הבנו את זה אנחנו יכולים להתקדם לנקודה הבאה החשובה מאין כמוה. 

2. רכישת חברה ומכירת חברה והקשר לתורת המשחקים

תורת המשחקים היא ענף של מתמטיקה, כלכלה ופסיכולוגיה מאפשרת לזהות את דרכי הפעולה הצפויות של השחקנים, ע״י ניתוח מצבי עימות ושיתוף פעולה בין מקבלי החלטות שיש להם רצונות שונים. 

הינה כמה נתונים הלקוחים מעולם תורת המשחקים הקשורים עם רכישת חברות או עם מכירת חברות:

מכירת חברה או רכישת חברה הם ׳משחק שסכומו אפס׳

ראשית מובן שלכל אחד מהצדדים לעסקה (רוכש החברה ומוכר החברה) יש אינטרסים שונים ומנוגדים. מסיבה זאת  ברוב המקרים רכישת חברה ומכירת חברה הינם תחרות או משחק מסוג "משחק שסכומו אפס", להבדיל ממשחק win-win. 

הנה מספר דוגמאות להמחשת הנושא:

משחק win-win

בתורת המשחקים ישנו משחק שבסיסו win-win או מצליח-מצליח. במשחק כזה היעד הוא שכולם מנצחים. אתה מצליח ואני מצליח. אתה ואני מרוויחים ביחד. המהלך המוסכם מביא את שנינו לשפע רב יותר. 

הנה דוגמה: אתה בעל פטנט למוצר קוסמטי חדש ומשגע, ואני בעל חברת הפצה ותיקה שחולשת על שוק הקוסמטיקה והטואלטיקה. ביחד, אנחנו יכולים לשתף פעולה בצורה שייצר מהמוצר החדש זרם רווחים חדש גם לך היצרן וגם לי המפיץ. בסוף המשחק או התחרות העסקית שנינו יוצאים נשכרים.

משחקים או תחרויות כאלו מתרחשות בנסיבות שבהן בדרך כלל אין מחסור במשאבים. בסופו יש שני מנצחים ואין מפסידים.

משחק שסכומו אפס

רכישת חברות

משחק או תחרות שונה היא משחק שסכומו אפס אשר אומר שיש מנצח אחד ומפסיד אחד ולכן סה"כ סכום המשחק הוא אפס:

 • אם אני אני מנצח – אתה מפסיד.
 • אם אתה מנצח – אני מפסיד.


אלו בדרך כלל משחקים מאוד אלימים שבהם המטרה היא לא לנצח אלא לא להפסיד ולהפסד יש מחיר נוראי שיש לשלם.

אלו משחקים שמופיעים כאשר יש מחסור במשאבים. דוגמה תהיה שבט במדבר ששולט על מקור מים. שבט אחר מגיע מהמדבר והוא צמא. בתחרות שתתפתח בין השבטים, טיב התחרות או המשחק יהיו "משחק שסכומו אפס" וכאשר יוכרז המנצח, יספרו את הגופות של הנשים והילדים בשוחות. יש רק מנצח אחד, כיוון שהמשאבים מוגבלים באופן טבעי ולא ניתנים לחלוקה.

זהו דיון מרתק (וקצת מחוץ להיקף פוסט זה) כיצד מחסור במשאבים ברמה הגאוגרפית מעצב את התפיסה הפוליטית במקומות שונים בעולם, כמו המזה"ת אל מול אמריקה או אירופה, אבל הרעיון ברור אנחנו מקווים.

מכירת חברה - רכישת חברה: כמשחק שסכומו אפס

 • הקונה רוצה לקבל את עיקר הערך ומינימום הסיכון.
 • המוכר רוצה לקבל את עיקר הערך ומינימום הסיכון.
 • יש עסק אחד ועסקה אחת.
 • אם הקונה יקח יותר מדי סיכון, המוכר ירוויח על חשבונו וישאיר אותו במצוקה.
 • אם המוכר יקח יותר מדי סיכון, הקונה ירוויח ויעשה כסף יפה, בשעה שהמוכר – יפסיד.

לצורך המשך הפוסט נניח שאתה הצד הרוכש. אנחנו נראה לך מהם 9 הכללים שבהם משתמשים רוכשי חברות כחלק מטכניקת רכישת חברות חכמה שמשפרת את מצבם. 

אם אתה עשוי להיות המוכר, אז תעשה טובה ותלמד את הדברים היטב, כיוון שזה עשוי להיות ההבדל בין סיפור עצוב או לא. שים לב, שבסוף סעיף זה נשוחח גם על הכלים שעומדים בפניך, אם אתה המוכר, כדי להימנע מלהידרס על ידי הצד הקונה במשחק שסכומו אפס.

טכניקות רכישת חברות בזול - 9 כללים

רכישת חברות

כלל 1: קנה שליטה במינימום

כדי לשלוט על עסק אתה צריך רק 51% שליטההאחוז האחרון מקנה לך יכולת לעשות מה שאתה רוצה כולל את היכולת לפטר את המוכר ולהפסיק לשלם לו משכורת, או לייבש אותו בלי דיבידנדים. ומשום שאתה משלם רק לפי אחוז האחזקה מתוך שווי החברה, אם החברה שווה עשרה מלש"ח, קנה רק 51%, ושלם חצי מחיר עבור אותה הסחורה.

דרך טובה יותר לקנות שליטה במינימום, היא לקנות חוב של החברה, ולדרוש את השליטה. לפעמים, ניתן לקנות הלוואות מגובות בבטחונות שנתנו למועמד התמים להיות מוכר (הוא לא יודע מה עומד לפגוע בו), ואז, על ידי חילוט החוב (חוב מספקים, חוב מבנקים) ניתן לרכוש ממש בזול שליטה בעסק שבלי החזרי החוב או הריבית המופקעת מתחיל להרוויח מהיום הראשון. 

במקרים כאלו, השליטה מתקבלת בלי דיון על שווי העסק, משום שבמקרה של שימוש בחוב שניקנה נכון, בנוכחות החוב שקשה לעסק להחזיר, לעסק אין שווי, אפילו אם הוא עסק רווחי ברמה התפעולית.

כלל 2: לעולם אל תשחרר את המוכר

הכלל הראשון של הקונה, עד כמה שאפשר לכופף את המוכר הוא: לעולם לא לתת למוכר לברוח. המוכר מספק רמה מסויימת של בטחונות אצל גופים שונים. אם תשחרר אותו לגמרי, אתה תצטרך להביא 100% מהבטחונות הללו. לא חבל?  תשאיר את המוכר שותף ב- 49%. כך, הוא גם חשוף לחלק עצום מהסיכון של העסק, ובאותו הזמן, אין לו שליטה על העסק. בכל מקרה אתה מרוויח.

כלל 3: וודא שאתה מקבל החזר מהיום הראשון

אם אתה עומד להיכנס לעסק, חשוב מאוד שאתה תקבל החזר מהיום הראשון. תהיה יצירתי באופן שבו אתה מבקש החזרים, ותרגיש חופשי לצבוע אותם בצבעים שונים או בכינויים שונים. "החברה תשלם לדירקטור של הרוכש 35,000 ש"ח בחודש כמו גם ארבעה חודשי בונוסים כל שנה". "החברה תשלם לרוכש דמי נהול בסך 5% חודשיים ממחזור המכירות באופן קבוע".

כשאתה רוכש חברה, אל תנסה להמתין לרווחים בשורה התחתונה, משום שזה מסוכן מאוד. הם עלולים שלא להגיע. דאג לכך שהרווחים שלך יגיעו מהיום הראשון, במזומן, ויולבשו על העסק כמו הוצאות. עם הוצאות אין בעיה. הן תמיד קבועות.

כלל 4: אל תוציא כסף מזומן כדי לקנות את העסק

הקונה יצפה לתשלום כלשהו, וזה בסדר שיהיה בראשו מספר כלשהו שהוא יקבל לכיסו, אבל קונה חכם יודע שזו פעולה מטופשת לתת למוכר מזומן משמעותי מכיסך.

מה עושים?

טכניקת התשלום הסיבובי

 • צעד 1: הקונה ישלם למוכר 2 מיליון ש"ח במזומן בסוף השנה הראשונה.
 • צעד 2: (שמופיע במורד ההסכם ונפרד מצעד 1): החברה תשלם דיבידנד על סך שלושה מיליון ש"ח מיד עם סוף השנה הראשונה אשר יחולק בין הקונה והמוכר.

הפירוש

ביד אחת אני משלם לך 2 מיליון ש"ח. ביד שניה אני גובה ממך חצי משלושה מיליון ש"ח. 

הסה"כ? 

לקחתי ממך חצי מניות בעלות סמלית של חצי מיליון ש"ח. 

אבל רגע, זוכר שאמרנו שאתה מקבל החזר מהיום הראשון? אז זהו, שמרכיב השכר + הבונוסים שאני מבקש עומד על חצי מיליון ש"ח…. כלומר, פחות או יותר, העלות האמיתית שלך לקבל חצי מהעסק שלך היא פערי המס שאני צריך לשלם על התשלומים שאני מקבל. כסף כיס. 

באופן הזה, בלי להבין המוכר מעביר לקונה בהתנדבות חצי חברה. שנה הבאה, הקונה מתחיל להרוויח חצי מלש"ח בשכר, ואם יהיה רווח, גם חצי מהרווחים, על עסקה שכמעט לא עלתה לו כסף. 

ומה יקרה אם החברה נופלת? החברה שווה אפס. אבל הקונה לא הפסיד כלום, כי הוא לא באמת שילם כלום. במילים אחרות: עץ הקונה מרוויח. פאלי המוכר מפסיד. שח-מט.

כלל 5: תן למוכר לעשות את העבודה הקשה (וריאציה של כלל 4)

אמרנו שאתה לא אמור להוציא כספים אמיתיים כדי לקנות עסק משום שככל שהוצאת יותר כסף אמיתי, כך אתה  בסיכון להפסיד אותו. אז הטריק של כלל 4 אומר שאת הסכומים הראשוניים שהקונה רוצה לראות, אתה משלם מכיסו של המוכר. הכלל החמישי אומר שאת הסכומים הגדולים, שאין בכיסו של המוכר, אתה נותן למוכר להרוויח לפני שאתה משלם לו.

דוגמה: 

נניח שאני קונה ממך את העסק במחיר של 8 מלש"ח. שניים מהם נטרלנו בסעיף 4. נשארו 6 מלש"ח. את הסכומים הללו, אני המוכר אשלם לך מתוך חלקי בחלוקת הרווחים של החברה. במילים אחרות: אם בשנה הראשונה יהיו רווחים של 2 מלש"ח (אחרי חצי מיליון שאמשוך בתור בעל מניות), נוכל להחליט על חלוקת דיבידנד שממנה אני הקונה אקבל מיליון אחד. 

את המיליון האחד הזה אתה המוכר תוכל לקבל על חשבון השישה שיהפכו לחוב של חמישה. ובאופן הזה, אתה המוכר תוכל לייצר את הכסף שממנו תוכל לשלם לעצמך על כך שמכרת לי חצי מהחברה שלך. כמה שנים יעברו, ואתה תרוויח מספיק כסף כדי לשלם לעצמך במקומי עבור חצי החברה שכבר העברת לידי.

הלוגיקה של כלל זה זוהה לכלל הקודם

כלל 6: נעל את הסיכון

כשאתה קונה עסק, אל תיקח התחייבויות או ערבויות כלשהןזה בסדר שבעל החברה המוכר ישאר משועבד לבנק או ספקים, אבל אתה בתור קונה חייב להיות נקי. מדוע? משום שכדי להרוויח בכל מקרה אתה לא יכול להיות פתוח מול בנק או ספק. 

באופן כזה, אם החברה מתרסקת חודשיים אחרי שנכנסת, לא נורא, זו בעיה של המוכר ולא של הקונה. בתור קונה תזכור שאתה חייב להרוויח ישר מהיום הראשון.

כלל 7: השאר דלת פתוחה לדלל את הקונה

עסקת קניה יכולה לנוע לשני כיוונים. כיוון אחד הוא שהעסק קורס מהר מאוד, במיוחד משום כאשר עכשיו לעסק אין "אבא", בוודאי לא כמו שהיה פעם כשבעל המניות הראשי היה בראש החנית. לפעמים לקוחות נוטשים. לפעמים עובדים נוטשים. כל מיני דברים יכולים להתרחש. במקרה כזה, אולי תרצה לתת לו לקרוס בלי להיפגע בשקל. אבל לפעמים, העסק יכול להמריא ואז צריך להכניס יותר מזומן לצורך הון חוזר כדי לממן את הצמיחה. 

במקרים כאלו, וודא שהמוכר צריך להשקיע יחד איתך. במקרה המצער שלא יוכל, וודא שהוא מאבד מחלקו היחסי בחברה בעת שאתה מקבל עבור ההשקעה שלך יותר מניות או עוד שליטה בחברה. 

באופן כזה, העסק צומח, הרווחים גדלים והחלק שלך הולך ועולה על חשבון המוכר.

כלל 8: סנדל את הדירקטוריון (מי שאומר "לא" הוא המנצח)

נסה לבנות את הדירקטוריון כך שאם אין לך שליטה מלאה, יש לך אותו מספר נציגים כמו למוכר

מדוע? משום שבדירקטוריון כל ההחלטות מתקבלות, וכשיש לך מבוי סתום, מי שאומר "לא" הוא המנצח. זכור שלמוכר יש יותר מה להפסיד מקריסה של החברה שהוא זה שחתום עליה מאשר לך – הקונה הפיננסי.

כלל 9: לחץ בונה עסקה

אף אחד לא מוכר עסק טוב בחינם. ולפיכך, יש צורך במידה מסוימת של לחץ על מנת לשכנע אנשים להיפרד מפרויקט חייהם. לחץ כזה יכול להיות תקופה חלשה רגעית או תוצאה של קמפיין מתוזמר שמטרתו להבהיל את הקונה לכדי התמסרות ("אם לא תמכור לי, אנחנו נדרוס אותך, ונהפוך אותך ללא רלוונטי"). לפעמים, קמפיין תעמולה שחורה מתוזמרת יכול לעשות פלאים, זוכר את קמפיין "אצל טיב טעם יש חתולים?". ראה כיצד לבנות לחץ.

דרך טובה נוספת היא למנוע מהמוכר המועמד לעשות בדיקת שוק על ידי סעיף No Shop (שאומר שעם חתימה על הצהרת כוונות, אתה אוסר על המוכר המיועד לקבל הצעות מקונים פוטנציאלים נוספים), כיוון שכמעט בלתי אפשרי לקבל חברה במתנה אם יש עוד מתחרה במכרז.

סיכום: 9 כללי טכניקת רכישת חברה בזול

תשעת הכללים שעברנו עליהם יופיעו במידה כזו או אחרת בכל עסקה מוצלחת שתעשיר אותך. ההגיון אמור להיות בריא ופשוט: קשה מאוד להפסיד כסף אם לא הוצאת כסף ואם הכסף נכנס מיום א'.

אם הבנו את כל אלו, בואו נתקדם הלאה ונבחן מה יכול לעשות המוכר בבואו לסגור עסקת מכירת חברה אל מול הצד הרוכש.

אז הנה:

מכירת חברה - הכללים שאסור להפר - מנקודת מבטו של המוכר

רכישת חברות

אמרנו שמשחק שסכומו אפס הוא משחק אגרסיבי ודורסני:

 • כדי שאני אחיה – אתה חייב למות.
 • כדי שאני ארוויח – אתה חייב להפסיד.

זה די מצופה בהקשר של רכישת חברה כיוון שכמו שהסברנו מוקדם יותר המשאבים מוגבלים. 

 • יש X  לקוחות ו- Y רווחים.
 • יש כסף שצריך לעבור ידיים.
 • יש כמות מוגבלת של נכסים במאזן ובמציאות (נכסים לא מוחשיים כמו מוניטין).

הבנת את העניין, נכון? אם אתה לא חברת טכנולוגיה בעלת פוטנציאל עולמי, המשאבים מוגבלים (וגם כמה חברות טכנולוגיה פשטו רגל, למרות טכנולוגיה טובה…)

אז כיצד אמור מוכר חכם להפוך את הדינמיקה הזאת ולהגיע למכירת החברה שלו בעבור פרמיה אמיתית ומזומנים משמעותיים בקופה? וכיצד הוא יכול להימלט מהדינמיקה הנוראה הזו, שבה יש מי שמקלף את עורו בעודו בחיים? 

הנה 6 כללים שאם תיישם אותם יעזרו לך להפיק את הערך המקסימלי מהנכס שלך:

6 כללים למכירת חברה עבור הפרמיה האמיתית

כלל 1 - לעולם אל תגיע למכירה ממקום של לחץ

להגיע למכירה כדי לברוח מהעסק חושף אותך לדינמיקה שתארנו מוקדם יותר. אף קונה משופע מזומנים לא יגיע לעסק שלך כדי להיכנס לנעליך הצרות והכואבות. זה אמור להיות ברור.

כלל 2 - פעל להכין את החברה שלך למכירה, גם אם אינך מתכוון למכור אותה

הדבר הכי חשוב שאתה צריך לעשות ברמה הניהולית שלך הוא לפעול תמיד להכין את החברה למכירה גם אם זה לא בתוכניות שלך. ניהול נכון של החברה אמור לכלול התוויה של כל הפעולות שיש לעשות כהכנה למכירה מוצלחת. חלק מהפעולות הללו יארכו לך כמה שנים, אבל אם יבוצעו עכשיו, תוכל בבוא היום למכור בלי לחץ. ולכן, כדאי תמיד להתייעץ ולעבוד עם מישהו שיודע לכוון אותך לבצע את הפעולות הנכונות – שנים לפני שמכירה בכלל עומדת על הפרק.

כדי ללמוד על הפעולות שיימקסמו את הערך הכלכלי של החברה שלך מומלץ לקרוא היטב את מודל ארבעת השלבים ולהבין מה עליך לעשות על מנת להגיע לשלב 4 במודל במהירות האפשרית, שבו ממוקסם הערך הכלכלי ושווי החברה שלך.

כלל 3 - בנה את העסק כך שפעילותו אינה תלויה בך

יש הבדל בין להיות בעלים לבין להיות עובד חשוב. אל תהיה עובד חשוב. תהיה בעלים. בנה מכונה משומנת שיודעת לעבוד בלעדיך ולהגדיל את המחזורים, להגדיל את הרווחים ומסוגלת לספק את העבודה מבלי שאתה תצטרך לעשות דבר. כל זמן שאתה גלגל שיניים מרכזי או חשוב בעסק  – לחברה שלך אין שווי כלכלי (בעיניים של הצד הרוכש). אחרי הכל, אם אתה לא שם – העסק לא שווה דבר. 

עבוד קשה על בניית המערכים הבאים בחברה שלך:

 • מערך מכירות שיכול לסגור עסקאות רווחיות ללא תלות בך.
 • מערך תפעולי שיכול ספק את העבודה בצורה רווחית ללא תלות בך.
 • תשתית פיננסית שתדאג שהעסק תמיד רווחי, שהרווח צומח, שהאובליגו קטן ושתזרים המזומנים החופשי גדל, ללא תלות בך.

להבנה מעמיקה יותר של הנושא למד את מודל ארבעת השלבים של עוצמה עסקית.

כלל 4 - חזק את המאזנים שלך באופן שיהיו אטרקטיביים לקונה עתידי

הדבר נעשה על ידי תכנון פיננסי ועבודה תפעולית הדוקה. כאשר הדו"חות הכספיים שלך חזקים, אתה יכול למכור מנקודת כוח, ואתה יכול לייצר מודל של התמחרות על ידי קונים שמעלים את המחיר כדי לקנות את הסחורה במחיר מפולפל.

כלל 5 - אם מכרת אפילו 1% מהעסק, וודא שיש לך מנגנון למכור את כל 99% הנותרים

אם מכרת אפילו אחוז אחד מהעסק, וודא שיש לך מנגנון למכור את כל תשעים ותשעה האחוזים הנותרים, בזמן, במועד ובמחיר המינימאלי של העסקה הראשונה ("אופציית פוט"). 70% מהעסקים לא שורדים את השינויים הדרמטיים שמתרחשים במעבר מבעלים אחד למשנהו. לקוחות שנוטשים. עובדים שעוזבים. מחזורים שצונחים. אתה חייב ביטוח וכיסא מפלט שיבטיח את החילוץ שלך מהעסק.

כלל 6 - עבוד תמיד עם גורם רציני שמסוגל לנווט אותך נכון

לכל חברה יש שווי שוק והוא נקבע על ידי פרמטרים מאוד ברורים בעסק שלך. כשאתה עובד עם גורם כזה, שמכיר את הדינמיקה, תוכל לוודא שבמקום להיות הצד המוכר אתה תהיה בצד הקונה, או לפחות תגיע למקום שבו תוכל למכור בזמן, במחיר ובמקום שיתחשק שלך. 

לסיכום: רכישת חברות ומכירת חברה

הרשימה מעלה היא אוסף הפעולות המיידיות שעליך לבצע היום על מנת להבטיח שלעולם לא תמצא את עצמך במצב בו תאלץ להיפרד מהחברה שלך בעל כורחך ומבלי להיות מתוגמל בהתאם.

הפוסט הזה הוא אחד מהחשובים עבור בעלי חברות. מומלץ לגזור ולשמור.

אתה תמיד מוזמן לשוחח עימנו להרחבה נוספת של הנושא.

ייעוץ כלכלי ופיננסי

איך אנחנו יכולים לשפר לך את הפיננסים?

ב-20 השנים האחרונות אנחנו עוזרים לבעלי עסקים לבנות עסקים חסונים ויציבים שמייצרים תזרים משמעותי ומאפשרים לבעליהם ליהנות מחלוקת רווחים ולהגדיל את הזמן הפנוי שלהם. החל מעסקים גדולים וקטנים, יבואנים ויצואנים, קמעונאים, סיטונאים או בעלי רשתות, קבלני שירותים, ספקי שירות, יצרנים ותעשיינים – לכל אלו עזרנו לחזק את תזרים המזומנים, את הרווחים, לבנות חברה בעלת שווי כלכלי משמעותי ולצמוח נכון.

אנחנו יכולים לעזור גם לך.

Call Now Button

אלפי בעלי עסקים

מקבלים ערך אמיתי כבר

למעלה מעשור

הצטרפו עכשיו וקבלו מידע
שווה מידי חודש:

אלפי בעלי עסקים

מקבלים ערך אמיתי כבר

למעלה מעשור

הצטרפו עכשיו וקבלו מידע
שווה מידי חודש: