נקודת איזון - את זה אתה חייב לדעת כשמעירים אותך באמצע הלילה!

נקודת איזון - את זה אתה חייב לדעת כשמעירים אותך באמצע הלילה!

מהי נקודת איזון, מה הנוסחה שלה, כיצד מחשבים אותה, ומדוע, לכל הרוחות, אתה חייב לזמר אותה בשנתך! נקודת איזון היא הערך הכספי המדויק שבו מחזור המכירות שלך יכסה בדיוק (אבל לא יותר) את כל ההוצאות שלך. 

חשיבות נקודת האיזון שלך קצת דומה לחשיבות הקו האדום בכינרת: אם תחצה אותו לפרק זמן ממושך, יהיה מחיר לשלם. תסתבך. לא יהיה טוב, או כמו שאומרת הקללה הסינית המפורסמת ״יהיו לך חיים מעניינים״.

נקודת איזון

חישוב נקודת איזון

אם הבנו את זה אז בוא ונדבר על איך מחשבים נקודת איזון. החישוב של נקודת האיזון שלך די פשוט.

נקודת איזון - נוסחה

ההוצאות הקבועות שלך לחלק הרווח הגולמי שלך. 

קח את ההוצאות הקבועות של העסק שלך (בוא ונניח 100,000 ש״ח לחודש) וחלק אותם ברווחיות הגולמית שלך (בוא ונניח שעומדת על שיעור של 60%). בדוגמה הזו, אם תחלק 100,000 ב- 60% (או 0.6) תקבל כ- 167,000 ש״ח (אנו מעגלים את התוצאה כלפי מעלה לצורך הנוחות, בדוק אותנו בעזרת מחשבון).

הערך שקיבלת הוא נקודת האיזון שלך.

כדי להבין את המשמעות של חישוב נקודת האיזון, בוא ונעשה בדיקה. בחודש האחרון הוצאתי ללקוחות חשבוניות קבלה בסך של 167,000 ש״ח.  כדי לשלם לספקים, אני צריך לשלם 40% מהמחזור (שישאיר אותי עם רווח של 60%) או, 167,000*0.4 שהם 66,800 ש״ח. אם נפחית את הוצאות הספקים מהמחזור, נשאר עם ההפרש – 100,200 ש״ח. כעת, נפחית מהיתרה את ההוצאות הקבועות, אמרנו שהן 100,000 ש״ח לחודש, זוכר?

מה נותר? 200 ש״ח (משום שעגלנו את נקודת האיזון לצורך הנוחות למעלה. המספר המדויק ישאיר אותך עם אפס מדויק).

וזו, רבותי, היא נוסחת נקודת האיזון.

דגשים חשובים לגבי נקודת איזון

א. מעל נקודת האיזון כל שקל רווח גולמי הופך לרווח לפני מס

הנה נקודה חשובה.

כל שקל ברווח גולמי מעל נקודת האיזון יהפוך לרווח לפני מס. כלומר, אם נניח בחודש מסויים עברת את נקודת האיזון, המשמעות חשובה ביותר עבורך. היא אומרת שבאופן מוזר, אתה יכול להרוויח פחות (רווח גולמי) על העסקה הזו, ועדיין, להרוויח הרבה יותר בסוף החודש.

נקודת איזון

ב. יעדי מכירות חייבים להיגזר מנקודת איזון

יעדי מכירות שעשויים נכון חייבים להתחיל קודם כל מהבנה של נקודת האיזון (כי אחרת אתה מנחש לאן תגיע).

ג. נקודת איזון אמיתית משתנה כל הזמן

נקודת איזון היא דבר דינאמי והיא משתנה כשאתה משנה את בסיס ההוצאות שלך ואת הרווחיות הגולמית. נתת תוספת לעובד? שינית אותה. החלטת על השקעה בעסק? שינית את מודל נקודת האיזון שלך. החלטת לתת הנחות כדי להגדיל את נפח העבודה? מודל נקודת האיזון השתנה. זו הסיבה שבגינה אנחנו עובדים עם מודלים כלכליים שמחשבים אוטומטית את נקודת האיזון של העסק שלך כל חודש בחודשו מלכתחילה.

ד. קיים הבדל בין נקודת איזון ניהולית לנקודת איזון חשבונאית

 כמו כל מתכון, התוצר הסופי מגלם את מה שמכניסים לתוכו. יש לשים לב היטב שיהיה הבדל בין נקודת איזון ניהולית לנקודת איזון חשבונאית. הסיבה לכך היא פערים בערכים שיופיעו ושעשויים להטות את המספרים ולהטעות אותך. דוגמה לכך: אם רואה החשבון שלך מציב ברווח הגולמי עלות שכר עבודת ייצור (מגדיל הוצאות המכר ומקטין הוצאות קבועות), אתה עשוי לגלות לזוועתך, שגם אם תשיג את נקודת האיזון הזו, תחווה מצוקת מזומנים לא מוסברת.

הסיבה תהיה פערים בין החישוב לצורך מס והחישוב הפיננסי -ניהולי (כי הי, ההוצאות הקבועות שלך, באמת, עם יד על הלב, כוללות את העובדים, שאינם קבלנים, אינם נותנים תנאי תשלום גב אל גב לגבייה ועוד שלל פערים אחרים). 

נקודת איזון - הלקח הנלמד

  1. חשב את נקודת האיזון אבל תמיד היה דרוך להבין את המהות ואת המודל של העסק.

  2. זכור תמיד שניהול פיננסים בעסק נועד בראש בראשונה להוות כלי ניהול פיננסי עבורך, בעל העסק, ורק לאחר מכן עבור גובה המס.

ייעוץ כלכלי ופיננסי

איך אנחנו יכולים לשפר לך את הפיננסים?

ב-20 השנים האחרונות אנחנו עוזרים לבעלי עסקים לבנות עסקים חסונים ויציבים שמייצרים תזרים משמעותי ומאפשרים לבעליהם ליהנות מחלוקת רווחים ולהגדיל את הזמן הפנוי שלהם. החל מעסקים גדולים וקטנים, יבואנים ויצואנים, קמעונאים, סיטונאים או בעלי רשתות, קבלני שירותים, ספקי שירות, יצרנים ותעשיינים – לכל אלו עזרנו לחזק את תזרים המזומנים, את הרווחים, לבנות חברה בעלת שווי כלכלי משמעותי ולצמוח נכון.

אנחנו יכולים לעזור גם לך.

Call Now Button

אלפי בעלי עסקים

מקבלים ערך אמיתי כבר

למעלה מעשור

הצטרפו עכשיו וקבלו מידע
שווה מידי חודש:

אלפי בעלי עסקים

מקבלים ערך אמיתי כבר

למעלה מעשור

הצטרפו עכשיו וקבלו מידע
שווה מידי חודש: