ניהול תקציב לעסק - אם לא תעשה את זה נכון - תתרסק

ניהול תקציב לעסק - אם לא תעשה את זה נכון - תתרסק

ניהול תקציב

ניהול תקציב לעסק

תאר לעצמך את המצב הבא: אתה מגיע לנמל התעופה בן גוריון, עם מזוודה ופספורט ביד מוכן לעלות על טיסה 001 לניו יורק, עם תוכנית  להגיע מחר בבוקר שעון מקומי לפגישת עבודה. אתה עולה על המטוס, מתיישב בכיסא, שותה מרטיני אחד, ונרדם.
 
כשאתה מתעורר, אחרי עשר שעות, מוכן לראות סרט ולנחות בנמל התעופה קנדי, הטייס נשמע במערכת הכריזה. הוא מעדכן שאנחנו נמצאים אי שם מעל האוקיינוס ההודי (בצידו השני של העולם), שבעוד כשעתיים יאזל הדלק, אבל לא לדאוג, הצי השישי מתרגל באש חייה באזור, ויש סיכוי נהדר שנוכל לשנורר קצת דלק ממטוס המיכלית שאמור להיות היכן שהוא באזור.
 
ולא לדאוג, הוא די בטוח שנגיע בשלום. לאן? לאנשהו.

ניהול תקציב - מה זה אומר?

קצת רוח הרפתקנית, חברים! נשמע הזוי או מוזר? בצדק. 

איך יכול להיות שדבר כל כך חשוב כמו טיסה יכול להתבצע בצורה מאולתרת, ולהסתיים כל כך רחוק מהתוצאות הרצויות, נכון?ואתה צודק. אבל באותה נשימה, נשאלת השאלה איך יכול להיות שכל כך הרבה עסקים מתחילים את שנת העבודה שלהם בינואר, רק כדי לסיים אותה כל כך רחוק ממה שחשבו או קיוו שתסתיים בדצמבר במונחים של מחזור, רווחיות או רווחים לפני מס? אין באמת הבדל בין השניים. לפעמים גם עסק יכול להיות סכנת חיים.

תקציב מיועד למנוע מצב מעין זה. בבסיסו, תקציב הוא הצהרת כוונות מספרית או תוכנית טיסה מאושרת אשר יש לבצע בתקופת הזמן הבאה (חודש, רבעון, חצי שנתי, שנתי).

לא בשונה מתוכנית טיסה הכוללת כיוונים, זמנים ומהירויות, תקציב כולל הכנסות חזויות, מבנה הוצאות חזוי ורווחים מתוכננים. אם תרצה, אתה יכול לחשוב על תקציב כמו דו"ח רווח והפסד לשנה הבאה, עוד לפני שהתחילה. הוא נוצר על מנת לשמור על הנוסעים בעסק מפני אסונות, פן יגיעו למצב שבו צריך עוד כסף שאין (דלק) אחרי שהגענו למקום ממש מסוכן מבחינה עסקית.

אבל תקציב עושה עוד דבר חכם. הוא מגדיר כמה כסף אתה צריך להזרים לאיזו מטרה על מנת להשיג איזה יעד כספי.

יעדים הגיוניים לניהול תקציב לעסק

  • כך וכך כסף יוקצה לשם השגת לקוחות – וייצר לנו כך וכך מכירות.

  • כך וכך כסף יוקצה לשם רכישת מלאים – וייצר לנו כך וכך רווח גלמי.

  • כך וכל אנשים יעבדו בכך וכך תפקידים, והם ייצרו כך וכך תפוקה, שתתורגם לכך וכך מחזור או הכנסות.

  • כך וכך מימון יוחזר לבנק כל חודש.

  • כך וכך גבייה תתבצע, שתתורגם לכך וכך כסף שיוותר בבנק אחרי כל ההוצאות.

חשוב להבין שצריך לאשר את התקציב לעסק

ולאחר שתוכנית הטיסה או התקציב מאושר, זו אחריותו של המנהל הבכיר (המנכ"ל או הבעלים אם הוא פעיל בעסק) לוודא שהטיסה מתבצעת בדיוק על פי התוכנית. במקרה של התקציב, פעם בחודש, לאחר שהתקציב נסגר, תוצאות וביצועי העסק נבחנים לאור התוצאות, והתקציב מעודכן. במקרים של ביצועים תפעוליים נמוכים מהדרוש, מערכות תיקון נכנסות לפעולה מיידית על מנת לגרום לתוצאות בחודש הבא לחזור אל התלם. חריגות קטנות ממסלול הטיסה מאותרות ומתוקנות, על מנת לוודא שהטיסה החשובה אכן תגיע ליעדה בזמן: סוף שנה במחזור X, רווחים Y. תקציב טוב, במילים אחרות, מכיל שלושה אלמנטים חשובים:

שלושת האלמנטים לניהול תקציב טוב

  1. הבנה מעמיקה של התהליכים התפעוליים והביטויים הפיננסיים שלהם (כמו לדוגמה, מה היחס בין עלות מנהלת החשבונות הפנימית לנפח העבודה שהיא מייצרת, והאם הוא עומד ביחס הנדרש כדי להגיע לרמת הרווחיות הנדרשת, ברמה חודשית).

  2. קשר הדוק והיזון חוזר בין התקציב ודו"ח הרווח וההפסד.

  3. ניהול הדוק אשר שומר על קשר מאוד קרוב בין השניים.

לסיכום דברינו על ניהול תקציב

למעשה, תקציב מתחיל להיות דבר מה שאינך יכול לחיות בלעדיו כאשר אתה מגלה שאתה רוצה לעלות רמה, מעובד בעסק, אשר מחזיק במשרה המחייבת את הנוכחות השוטפת שלך, לתפקיד בעלים – אשר רמת חייו נמדדת על פי כמות הרווחים שהעסק מייצר. 

בפועל, רק בשלב הזה, בעל עסק משחרר את העוצמה האמיתית שטמונה בבעלות על נכס מסוג "עסק פרטי", נכס המייצר תזרים חופשי שעימו ניתן לייצר יותר ויותר תזרימים חדשים, שבתורם מיצרים עוד ועוד תזרימים – התופעה הקרויה במונחים פיננסים תופעת "הריבית דריבית", שמקובל לייחס לאיינשטיין את הכתרתה כ- "כח החזק ביותר ביקום". 

תקציב טוב ונכון שבנוי בצורה נכונה לעסק, יתניע תהליכים פיננסיים די דרמטיים ויאפשר לאדם שכיהן כמנכ"ל, לעבור סוף סוף לשלב הרביעי במודל ארבעת השלבים  – ולהשיג חופש כלכלי אמיתי. 

 

ייעוץ כלכלי ופיננסי

איך אנחנו יכולים לשפר לך את הפיננסים?

ב-20 השנים האחרונות אנחנו עוזרים לבעלי עסקים לבנות עסקים חסונים ויציבים שמייצרים תזרים משמעותי ומאפשרים לבעליהם ליהנות מחלוקת רווחים ולהגדיל את הזמן הפנוי שלהם. החל מעסקים גדולים וקטנים, יבואנים ויצואנים, קמעונאים, סיטונאים או בעלי רשתות, קבלני שירותים, ספקי שירות, יצרנים ותעשיינים – לכל אלו עזרנו לחזק את תזרים המזומנים, את הרווחים, לבנות חברה בעלת שווי כלכלי משמעותי ולצמוח נכון.

אנחנו יכולים לעזור גם לך.

Call Now Button

אלפי בעלי עסקים

מקבלים ערך אמיתי כבר

למעלה מעשור

הצטרפו עכשיו וקבלו מידע
שווה מידי חודש:

אלפי בעלי עסקים

מקבלים ערך אמיתי כבר

למעלה מעשור

הצטרפו עכשיו וקבלו מידע
שווה מידי חודש: