על רווח נקי וכסף אמיתי - ההבדלים שבעל עסק חייב להכיר

על רווח נקי וכסף אמיתי - ההבדלים שבעל עסק חייב להכיר

הבלוף הרשמי הוא שרווח נקי הוא מה שנשאר לך אחרי כל ההוצאות. אחרי הספקים, אחרי הוצאות התפעול. אחרי הוצאות המימון שלך, ואחרי המסים. כמו בסיפור על סבתא שבשלה דייסה, נתנה להוא, ולהיא, ולספק, ולעיריה, ולמע״מ, ולעובד, ולמס הכנסה, ורק למוישה הקטן נשאר מה שנשאר, נקי וזך.

האמת היא שתלוי את מי אתה שואל. אם יש לך את הזמן להתעמק בתקני החשבונאות המחייבים ואם הקמת דו״ח מאזנים פעם ואז ניהלת עסק, מהר מאוד תגלה שקיים דיוק פיקטיבי לגמרי וחופש יצירתי גבוה מאוד שעוסק במספר הזה.

רווח נקי

רווח נקי - סבתא בישלה דייסה ולמי נשאר?

זה מבלבל ביותר. הביטוי הכי בולט לבלבול הוא התחושה שבעל עסק סיים שנה, הרוויח כספים נאים (לפחות זה מה שאומר רואה החשבון) אבל באופן בלתי מוסבר, כשמגיעה שומת המס לתשלום אין מהיכן לפרוע אותה. וזה מוזר שהרווחת כסף ובאותה הנשימה אין לך שקל לשלם רק חלק קטן ממנו. לא?

אז בוא ונעשה קצת סדר.

קודם כל, יש להבין שיש אסכולות שונות לחשב את המרכיבים השונים של כל חלק מההוצאות שנכנסות לתחשיב. האסכולות הללו נובעות ממטרות חישוביות שונות. כך לדוגמה:

  • אסכולת התקנים חשבונאיים (IFRS, Israeli GAAP – שמות נפוצים של תקנים חשבונאיים מחייבים יוצרים אחידות חישובית) מכוונים למטרה, בעיקר בראש ובראשונה – שתכליתה היא ניתוח וקביעת כמות המס שתשלם (ואנחנו מאחלים לך שתשלם הרבה ממנו – כי המשמעות היא שהרווחת),

  • אסכולת הפיננסים הניהוליים למטרת בניית עסקים יציבים, רווחיים ומתפתחים (וזה כבר משחק אחר לגמרי), שאת רווחיהם אתה רואה בפועל (ולא על הנייר).

חשוב שתבין איזו שפה אתה מדבר, ועם מי

האסכולות השונות הללו הן הסיבה הראשונה לפערים. הנה דוגמה:

נניח שהיתה לך הוצאה של 100,000 ש״ח השנה על מחשוב ואותה שילמת במזומן. אם הרווח השנתי שלך עומד על 90,000 ש״ח יש לנו בשורות עבורך – בפועל, הפסדת כסף. כיצד אנחנו יודעים? ובכן, אתה לא תוכל לשלם את מס שיחול עליך, משום שלא יהיה לך כסף בחשבון הבנק. וזה, ידידי, הפסד לצורך ניהול. 

בוא וננסה למנות מקצת מהתקלות שבהן תתקל בבואך להבין את הרווח הנקי ובסוף היום תגלה ששקל ברווח נקי הוא בעצם סוג של חד-קרן, סיפור חביב ונעים שלמרות שהוא מצוי על הנייר אף אדם מעשי לא נתקל בו.

תקלות - איפה הרווח הנקי שלך?

א. הוצאות קשות וחיות לגמרי, שלא סופרים לצורך הרווח

קיימות שורה שלמה של הוצאות קשות וחיות לגמרי, שלא סופרים באסכולה הראשונה לצורך הרווח. כאילו לא יצאו כלל ועיקר. דוגמה: השקעות בעסק. מיכון, שיפורים למבנה. רכבים. מחשוב. תוכנות כבדות.

ב. הוצאות המימון מחושבות תמיד בערך נמוך מזה שיצא מהחשבון

ככל שאתה משתמש במימון, הוצאות המימון מחושבות תמיד בערך נמוך מהערך שיצא מחשבון הבנק שלך. החזר הקרן בכלל לא מופיע בדו״חות החשבונאיים השוטפים (חודשיים) שלך (רווח והפסד). 

ג. ההכנסות מדווחות כמעט תמיד באופן מופרז למעלה

ההכנסות שלך מדווחות כמעט תמיד באופן מופרז למעלה, במיוחד כאשר אתה מוציא חשבונית מס לפני קבלה. ראשות המס נוטה לגבות מסים על הכנסה רעיונית (כסף שהוצאה חשבונית אבל לא הגיע לחשבון הבנק עדיין ומי יודע אם כלל יגיע).

זו רק ההתחלה, הרשימה עוד ארוכה מאוד

במילים אחרות, הדיוק החשבונאי המקסים, מייצר ומתאר לנו חד-קרן. יצור אגדי מיתולוגי ומקסים שמשוטט באצילות בחצר האחורית שלך. הוא מסביר לך שיש לך ערימה של זהב בחצר האחורית, וממנה מבקש תשלום (לא בזהב, במזומן בבקשה), בצורת חשבון מס לשלם על ההופעה (עליו אתה משלם כסף אמיתי). וכמו בכל הופעה טובה של מאחז ידיים, עד שהקסם מתפוגג ואתה מגלה שאין לא זהב ולא קש, מאוחר מדי, ואתה שוב נחפז לחפש מימון לתשלום רווחים שמישהו סיפר לך שהרווחת.

ברוך הבא למועדון בעלי העסקים.

רווח נקי

השג שליטה ברווח הנקי ובפיננסים של העסק

א. קריטי להבין ולהשיג שליטה מעמיקה בפיננסים הניהוליים של העסק שלך. הם שונים, לפעמים מאוד מאוד, מאלו החשבונאיים. 

ב. קריטי להתייעץ ולהבין כיצד עליך לנהל את העסק שלך. רווח נקי לצורך מס נחמד פעם בשנה, כל עוד אתה לא מתאהב במספר. המספר האמיתי, רווח נקי לצורך מסים, נמוך הרבה יותר. 

ג. חיוני ומהותי להבין מה המשתנים האמיתיים שנכנסים למשוואה, כדי לשפר אותם בצורה עקבית ומתמשכת.

ד. רק אתה יכול להגדיל את הרווח הנקי של העסק שלך. אף אחד לא יעשה לך את העבודה.

מומלץ לקרוא את הפוסטים הנוספים שלנו על רווח גולמי, על רווח תפעולי ורווח תפעולי ebitda כדי להעמיק את הבנתך בנושא.

ייעוץ כלכלי ופיננסי

איך אנחנו יכולים לשפר לך את הפיננסים?

ב-20 השנים האחרונות אנחנו עוזרים לבעלי עסקים לבנות עסקים חסונים ויציבים שמייצרים תזרים משמעותי ומאפשרים לבעליהם ליהנות מחלוקת רווחים ולהגדיל את הזמן הפנוי שלהם. החל מעסקים גדולים וקטנים, יבואנים ויצואנים, קמעונאים, סיטונאים או בעלי רשתות, קבלני שירותים, ספקי שירות, יצרנים ותעשיינים – לכל אלו עזרנו לחזק את תזרים המזומנים, את הרווחים, לבנות חברה בעלת שווי כלכלי משמעותי ולצמוח נכון.

אנחנו יכולים לעזור גם לך.

Call Now Button

אלפי בעלי עסקים

מקבלים ערך אמיתי כבר

למעלה מעשור

הצטרפו עכשיו וקבלו מידע
שווה מידי חודש:

אלפי בעלי עסקים

מקבלים ערך אמיתי כבר

למעלה מעשור

הצטרפו עכשיו וקבלו מידע
שווה מידי חודש: