רווח תפעולי, רווח תפעולי ebitda - נקודות חשובות לבעלי עסקים

רווח תפעולי, רווח תפעולי ebitda - נקודות חשובות לבעלי עסקים

רווח תפעולי - הגדרה

כשאנחנו מדברים על רווח תפעולי, אנחנו נמצאים צעד אחד קרוב יותר לרווח האמיתי של העסק (כמות העושר האמיתי שנוצרה ביחידת זמן), אבל לא שם עדיין. מה ההגדרה של הרווח התפעולי? ניתן לומר שהרווח התפעולי הוא הרווח הגולמי, לאחר שהפחתנו ממנו את כל ההוצאות התפעוליות.

אז בואו ונדבר קצת על הוצאות תפעוליות, כדי שיקל עליכם לעשות את החשבון בעצמכם. 

רווח תפעולי

הוצאות תפעוליות - מהן?

אפשר לומר שהוצאות התפעוליות הן אותן הוצאות קבועות שיצאו מהחשבון גם אם לא יתקיים ייצור. הוצאות כאלה עשויות להיות הוצאות שכירות המבנה, הוצאות פרסום, הוצאות עובדי המטה. אתה מבין את העניין. נכון?

הוצאות תפעוליות שייכות למשפחות הבאות:

  1. הוצאות כוח אדם. 
  2. הוצאות אחזקה, תחזוקה ומיכון.
  3. הוצאות רכבים על כל הוצאותיהם ותחזוקתם.
  4. הוצאות השגת לקוחות חדשים או מכירה לוותיקים.
  5. וכל הוצאה אחרת הנדרשת לתפעול העסק.

וטיפ חשוב לגבי הסעיף הראשון מעלה – הוצאות כוח אדם. שכר עבודה הוא ההוצאה הכבדה ביותר לרוב העסקים. בסעיף זה חשוב לוודא שכל הוצאות כח האדם הקבועות מופחתות כאן. בדקו היטב, לעיתים חלק מהוצאות אלו מועמסות בטעות על הרווח הגולמי (הוצאות ייצור למשל).

יופי. אז אם הבנו את זה, הבנו גם שקביעה נכונה של הרווח התפעולי מאפשרת לנו לענות על השאלה הבאה: 

כמה עושר העסק מייצר מהפעלה ישירה

הנתון הזה קריטי אם אנחנו רוצים להעריך עד כמה נכון עובד העסק והוא מתורגם לשני ערכים חשובים מאין כמותם:

ערך ראשון: שיעור הרווח התפעולי

את השיעור (היחס) ניתן לחשב על ידי חלוקת המספר מהמחזור. אם לדוגמה, העסק מרוויח 3 מיליון ש״ח בשנה רווח תפעולי ממחזור של 10 מיליון, שיעור הרווח התפעולי עומד על 30%. נשמע נהדר, נכון? 

חכה רגע…

אם הרווח התפעולי הזה דורש השקעות בנכסים (מכונות, נדל״ן, רכבים, משאיות, מקררים, מחשבים...)

אם אומר לך שהרווח התפעולי הזה דורש השקעה ותחזוקה של נכסים (מכונות, נדל״ן, רכבים, משאיות, מקררים, מחשבים וכו׳) שערכם 50 מיליון ש״ח, נקבל שיעור תשואה על הנכסים רק של 6%. 

אתה מבין מה קורה? הרכוש העצום הזה שהחברה מחזיקה (שמאבד מערכו כל שנה) מייצר לנו תשואה זעומה של 6% בלבד…  אתה מבין שזאת כבר תמונה אחרת לגמרי (ותרשה לנו לומר, לא דרך מזהירה לייצר כמות גדולה של נכסים בעתיד או לא תשואה שלוקחת בחשבון או שמפצה על הסיכון שעסק כזה נוטל על עצמו).  

שיעור רווח תפעולי - רק חלק מהפרמטרים לתמונה המלאה

במילים אחרות שיעור הרווח התפעולי שופך אור רק על פן אחד של הביצועים העסקיים, אבל כשהוא עומד לבדו הוא אינו מספק לך הבנה מושלמת של ביצועי העסק ונדרש ניתוח מעמיק יותר שלוקח בחשבון פרמטרים פיננסים נוספים על מנת להבין האם מדובר בעסק טוב, ומהן הפעולות שעליך לבצע כדי להפוך את העסק שלך למכונה משומנת שמייצרת לך תשואה גבוהה על ההון ועושר אמיתי ויציב בצורה מסודרת ועקבית.

הגדרה נוספת שלפעמים בנקאים או בעלי עסקים עושים בה שימוש הוא EBITDA. אולי שמעת על המונח. בוא ונעשה סדר.

ערך שני: רווח תפעולי ebitda

רווח נקי לא תפעולי שאליו מוסיפים חלק מההוצאות חזרה. קצת רקע מדוע ולמה ומתי נכון להשתמש ברווח תפעולי ebitda. 

במקור מי שהמציא את המונח הזה היה בחור אמריקאי מבריק בשם ג׳ון מלון

ג׳ון ניהל עסק בימים שבהם חברות שידורי טלויזיה בכבלים התחילו לפרוח בארצות הברית. ג׳ון (שלימים נהייה עשיר ככורח) הבין את הנתון הבא: 

אם כבר יש לך חברת כבלים (תשתיות שידור, אולפן, ותקורות), כאשר אתה עומד לרכוש חברה נוספת, אתה בעצם קונה מנויים בלבד (לא רכוש). אין לך ממש הוצאות (משום שלא צריך עוד אולפן, לא צריך עוד מצלמה, לא צריך עוד עורך דין וכו׳). במילים אחרות, אתה רוכש נכס שהרווח האמיתי שלו גבוה בהרבה מהרווח התפעולי או הנקי. משמעותית יותר גבוה (מבחינתך). 

הצעד הבא של ג׳ון היה ההבנה שריביות והוצאות מימון מהוות הוצאה מוכרת לצורך מס.​

ואז, ג׳ון הבריק במחשבה הבאה:

אפשר לקנות את ההכנסות הללו באשראי עד שיעור מלוא הרווח האמיתי (בלי לשלם מס) ואז, אפשר לקחת כל שקל רווח כזה, ולקנות בעזרת הכסף עוד תחנת כבלים וכך חוזר חלילה. וכך נולדה האימפרייה ששמה ליברטי (חברה ציבורית קיימת עד עצם היום הזה).

רווח תפעולי

רווח תפעולי ebitda - שם נרדף לתזרים מזומנים חופשי

כדי לחשב את כמה כסף יקבל מהתחנה, לקח ג׳ון את הרווח הנקי והחזיר אליו את המסים (כי הי, הוא לא ישלם מס אם ימנף עד המקסימום את הנכס), את הפחת וההפחתות (כי הי, הוא לא קונה מכונות, רק מנויים שנתיים ומכל מקום פחת הוא הוצאה על הנייר בלבד), את הריביות שהחברה משלמת (כי ברכישה הוא קונה את הנכס בלי חובות).

עם הזמן, עוד אנשים שמו לב לכך, והיום, רוחח תפעולי ebitda הפך להיות שם נרדף לתזרים מזומנים חופשי, או כמות המזומן שהעסק יכול להפריש לטובת הבנק לתשלום ריביות והחזר חוב ולכן הוא חביב עליהם. 

אבל זהירות! אם אתה זוכר, ג׳ון לא היה טיפש

הוא לא קנה עסק עתיר מכונות או תחזוקה. מה קורה כשאתה משתמש ברווח תפעולי ebitda לעסק תעשייתי? אופס. בעיה. בעסקים אחרים, כן יש הוצאות תחזוקה או פחת (אחד מהשניים) שהם הוצאות אמיתיות, מזומניות, מעשיות. לפעמים, הוצאות התחזוקה במזומן אפילו גבוהות מהוצאות הפחת.

קיימים עוד שיקולים אחרים מדוע מי שמשתמש בפרמטר שג׳ון המציא יכול לטעות טעויות איומות שיובילו אותו להסתבכות נוראית. בפוסטים הבאים בנושא נרחיב על אלו.

ייעוץ כלכלי ופיננסי

איך אנחנו יכולים לשפר לך את הפיננסים?

ב-20 השנים האחרונות אנחנו עוזרים לבעלי עסקים לבנות עסקים חסונים ויציבים שמייצרים תזרים משמעותי ומאפשרים לבעליהם ליהנות מחלוקת רווחים ולהגדיל את הזמן הפנוי שלהם. החל מעסקים גדולים וקטנים, יבואנים ויצואנים, קמעונאים, סיטונאים או בעלי רשתות, קבלני שירותים, ספקי שירות, יצרנים ותעשיינים – לכל אלו עזרנו לחזק את תזרים המזומנים, את הרווחים, לבנות חברה בעלת שווי כלכלי משמעותי ולצמוח נכון.

אנחנו יכולים לעזור גם לך.

Call Now Button

אלפי בעלי עסקים

מקבלים ערך אמיתי כבר

למעלה מעשור

הצטרפו עכשיו וקבלו מידע
שווה מידי חודש:

אלפי בעלי עסקים

מקבלים ערך אמיתי כבר

למעלה מעשור

הצטרפו עכשיו וקבלו מידע
שווה מידי חודש: