שיטות ניהול עובדים - 5 דברים שאתה חייב לדעת

שיטות ניהול עובדים - 5 דברים שאתה חייב לדעת

אם אתה מנהל עסק ומעסיק עובדים אתה בוודאי מכיר את תחושת התסכול שמלווה אותך בכל פעם שאתה שוב מגלה שהמשימה שביקשת מעובד לבצע לא בוצעה. מה כל כך מסובך? אפשר להשתגע, במיוחד כשהיית בטוח שהעניין כבר פתור מזמן. תירוצים נמצאים בשפע. רק שאלו למרבה הצער לא מקדמים אותך לשום מקום. 

אתה בוודאי מרגיש שמה שהיה יכול לעזור לך עכשיו זה למצוא כמה שיטות ניהול עובדים מבריקות שיעזרו לך לשפר את ביצועי העסק במהירות. אם אתה מרגיש ככה הגעת למקום הנכון. 

בשעה שאין (לצערינו) לחש פלאים בניהול עובדים שיהפוך עצלנים כרוניים וחסרי יכולת ל״שדי ביצועים״, יש בהחלט כמה צעדי מפתח שאם תיישם אותם בשיטת ניהול העובדים שלך – תגיע רחוק. במאמר הזה נדון ב-5 צעדי מפתח שכאלה. 

ריכזנו אותם לפניך:

שיטות ניהול עובדים

א. שיטות ניהול עובדים - הגדרה ברורה של התוצר בתפקיד

תראה, אחד השיעורים המוקדמים ביותר שהענקת לעובדים שלך היה שאתה קונה מהם שעות בתשלום. במילים אחרות, שהם מייצרים לך ״שעות נוכחות״ ובתמורה, אתה משלשל לכיסם סכום כסף. מה? אתה מזדעק שלא? נוכיח לך! בזמן בו סיכמת עם העובד שלך את  תנאי העבודה שלו, האם שוחחת על תשלום לפי שעה? תשלום חודשי? שעות נוספות? על החזר נסיעות? נהדר. ברוך הבא למועדון. אתה קונה שעות. מה הבעיה בכך? ובכן, הבעיה היא שבעצם ביצוע הפעולה הזו, עיגנת את ההנחה שהתוצר שאתה מקבל מהעובד הוא זמן עבודה בעיקר. לא תוצאות. ואם זה מה שסיכמת שאתה קונה ״שעות עבודה״ מדוע אתה בכלל מתלונן כשאתה מקבל שעות עבודה ולא תוצרים מוגמרים? 

ואם נוסיף לכך את העובדה שסביר להניח שאף עובד שלך, אינו מגיע לעבודה עם הרצון לבזבז לך את שעות העבודה בכוונה, קרוב לוודאי שמשהו בהגדרות הבסיסיות שהגדרת לוקה בחסר. 

דבר אחד מתחדד, שיטות ניהול עובדים שאתה מחפש צריכות לכלול את הדרכים היעילות ביותר לספק תפוקות יותר מאשר לספק שעות עבודה. אתה מעוניין להמיר את הפוקוס של העובד מאספקת שעות לאספקת תוצרים מוגמרים.

כדי להישאר תמציתיים נציין רק שישנה דרך מדויקת להגדיר את התפוקות הרלוונטיות בתפקיד. ושכדי לעשות זאת עליך לבצע בשלב ראשון מחקר מקדים, להבין היטב ולהגדיר מהו המוצר הסופי בעל הערך שהעסק שלך מייצר, זה שבעבורו הלקוח הסופי משלם לעסק, ושכתוצאה ממנו מתאפשר תשלום המשכורות לעובדים. ורק אז בשלב שני עליך לבחון את שרשרת הייצור בעסק שלך, זו שמובילה למוצר הסופי בעל ערך שאתה מספק ללקוח שלך, לגלות מהי תרומתו של אותו בעל תפקיד לאותו מוצר סופי בפועל ולהגדיר אותה בצורה ברורה, תמציתית ומובנת. ומשהגדרת אותה יהיה ברור לעובד מה הוא בדיוק אמור לייצר בתפקידו. 

אחד הדברים החשובים ביותר בכל שיטת ניהול עובדים הוא הגדרה ברורה, כתובה ומדויקת של התוצר שהעובד אמור לספק בתפקיד בכמות מספקת, ובאיכות משביעת רצון. דבר אחד בטוח, ללא הגדרה ברורה שלה אתה עומד לגלות שהתפוקות בעסק שלך לעולם יהיו נמוכות מידי.

ב. שיטות ניהול עובדים - מדידת תפוקות (לא דיבורים)

חכמים מאיתנו כבר אמרו שלא ניתן לנהל את מה שלא מודדים. ולכן שיטת ניהול עובדים שעובדת תמיד תכלול בתוכה מרכיב של מדידת תפוקות, ספירה כמותית של התוצרים שהגדרת בסעיף א׳ לעיל. בתחשיב הכלכלי של תפקיד, יש החלפה של זמן עבודה בכמות X של תפוקות. 

פחות מאותה הכמות, והעובד לא משלם את עלותו ויש להחליפו. יותר מאותה כמות, נהדר, ניתן לתגמל אותו בעודף (הי, פתחת את הדלת בפני מודל תגמול עובדים, אבל זה למאמר אחר).

דוגמה לדרכים יעילות לספק תפוקות יותר מאשר לספק שעות עבודה.

ג. שיטות ניהול עובדים - הכשרת עובדים

תתפלא כמה פעמים אנחנו מגלים שעובדים לא עושים את העבודה פשוט משום שהם… לא בדיוק יודעים מה לעשות. אם שיטת ניהול העובדים שלך לא כוללת מרכיב שדואג לכך שאנשים יוכלו לאסוף את הידע כיצד לעשות את העבודה שלהם בצורה הנכונה ומבלי לעשות שגיאות, צפה לתהליך ארוך מאוד של שגיאות יקרות, תחלופת עובדים, רווחיות עלובה, לקוחות מתלוננים ועוד. 

ברמה הכי פשוטה, אם תיקח דף נייר ותרשום לעובד חדש הוראות ברורות כיצד לבצע את עבודתו, תתפלא לגלות כמה מהר תוכל להציג שיפור.

ד. שיטות ניהול עובדים - תהליך גיוס עובדים איכותי

תראה, אין דרך נחמדה לומר זאת, אבל יש לך שתי אפשרויות. אתה יכול להעסיק אנשים מאוד חלשים ובעייתיים (בזול קרוב לוודאי) ולגלות שאתה חייב לבלות יממות שלמות בתפקיד הגננת או בתפקיד של עוזרת סוציאלית למקרי סעד ונכות חריפה (במקום להיות מנהל) או לחילופין, להעסיק אנשים איכותיים, דינאמיים, רעבים, חכמים, חריפים, ישרים, לתגמל אותם נכון, ולגלות שאתה לא ממש צריך להיות מנהל כזה טוב, כיוון שהעובדים שלך, הטובים הללו, יודעים לנהל את עצמם. 

האם עדיף עובדים טובים ויקרים או עובדים מוכשרים פחות וזולים?

עכשיו, אנחנו יודעים, לחלק מהאנשים זה קשה מאוד לעכל את הרעיון הזה, אולי הוא נתפס מדי תחרותי או אגרסיבי. אולי. אבל אם בחרת לנהל עסק, בחרת להיכנס לעולם קצת אגרסיבי ותחרותי, אז אלו החוקים. אף לא קבוצת חובבנים עצלה אחת אי פעם הקימה אימפרייה, ואם פעם ניקח אותך לראות כיצד נראית חברה מצליחה מאוד מבפנים, אתה מהר מאוד תגיע למסקנה שאיכות האנשים שנמצאת בה גבוהה מאוד. 

כיצד מגייסים גיוס איכותי, אתה שואל? שאלה טובה. 

יש כל מיני שיטות, אבל אנחנו משתמשים באבחונים בלעדיים מיוחדים מאוד כדי לוודא שעובד שנקלט לעבודה בקבוצת לקוחותינו עומד ברף יכולת מינימלית שהוכח כאפקטיבי מאוד בסינון של עובדים בעייתיים החוצה.

שיטות ניהול עובדים

ה. שיטות ניהול עובדים - תגמול עובדים מחובר למדדים

אם ביצעת את האמור לעיל, אתה מייד מגיע למסקנה שניתן לבנות מודל תגמול עובדים אשר מתגמל את אנשי הביצוע הטובים ביותר שלך באופן שונה מאשר את שאר האנשים. 

בנושא התגמול, אתה חייב להבין, שיטת ניהול העובדים אומרת שמה שאתה מתגמל – הוא מה שאתה מקבל. 

פעם אחר פעם ראינו כיצד מודל תגמול עובדים חכם משמר את הטאלנטים המוכשרים בארגון ומביא לפליטת הגורמים המזיקים או המשקולות העודפות בעסק. מודל תגמול עובדים נכון הוא כזה שמשנה את המשוואה עליה שוחחנו בנקודה א׳ מעלה מהחלפה של זמן בכסף להחלפה של כסף (לעסק) בכסף (שכר). התוצר של מודל תגמול עובדים כזה הוא שימור אנשי המפתח בעסק על פי נוסחה שתייצר להם תגמול שישתלם שלא יוכלו לקבל במקום אחר: 

מצד אחד שכר קצת גבוה יותר מכל מקום אחר (כך שמעבר שלהם לעבודה בעסק אחר יהיה שווה לספיגת מהלומה פיננסית), יחד עם תמריץ לתפוקות וביצועים ברף גבוה. וככל שהתפקוד יורד, השכר יורד עימו. במילים אחרות, אזיקי זהב לרגליהם של האנשים המוכשרים ביותר בעסק, עשויים מזהב שנוצר על ידי חריצותם.

 

עדי מעוצמה עסקית - איזה שיטות ניהול עובדים אפקטיביות יוכלו לעזור לך?

ניהול עובדים וייעוץ ניהולי

איך אנחנו יכולים לעזור לך לשפר את ההתנהלות?

ב-20 השנים האחרונות אנחנו עוזרים לבעלי עסקים ולמנהלים לשפר את יכולותיהם הניהוליות ומספקים להם שיטות עבודה חכמות וכלי ניהול חדשניים שמכניסים סדר וארגון לפעילות, מפחיתים עומסים, משפרים את יכולות העובדים, בונים היררכיה ניהולית נכונה, מגייסים את כוח האדם הנכון ומגבירים את היעילות המערכתית והופכים את העסק לרווחי יותר, שקט יותר וקל יותר לתפעול. 

נשמח להראות לך כיצד לעשות זאת בעסק שלך.

Call Now Button

אלפי בעלי עסקים

מקבלים ערך אמיתי כבר

למעלה מעשור

הצטרפו עכשיו וקבלו מידע
שווה מידי חודש:

אלפי בעלי עסקים

מקבלים ערך אמיתי כבר

למעלה מעשור

הצטרפו עכשיו וקבלו מידע
שווה מידי חודש: