מודל ארבעת השלבים - עוצמה עסקית

מודל ארבעת השלבים - עוצמה עסקית

מודל ארבעת השלבים

אם אתה בעל עסק, ומעוניין לגרום לפעילות העסקית שלך לעבוד מהר יותר ורווחי יותר, אבל עם הרבה פחות מאמץ, בעיות או תקלות – המדריך הזה מיועד לך.

את הנתונים שתקרא כאן אף אחד לא סיפר לך עד עכשיו, וסביר להניח שיש מי שלא רצה שתדע. אבל אתה קרוב לוודאי תחוש את הדברים המפורטים כאן מקרוב. אתה תדע שכך הם הדברים מחוויה אישית שלך, משום שהמודל שנרחיב עליו כאן משפיע עליך כבעלים של עסק הרבה יותר ממה שדמיינת. ואם תבין אותו היטב – תשפר משמעותית את מצבך.

אז מבלי "לחפור" יותר מידי, אתה מוזמן לצלול אתנו לעובי הקורה.

הנה מה שאתה צריך לדעת – הקדמה

אתה צריך לדעת שקיימים 4 שלבים אבולוציוניים שאתה כבעלים של עסק עובר דרכם, מרגע הקמת העסק ועד לרגע שבו העסק שלך מייצר לך תזרים מזומנים והרבה זמן פנוי. בדיוק כפי שפרפר עובר שינוי אבולוציוני מגולם, זחל לפרפר, כך גם אתה, בעל העסק, עובר דרך 4 שלבים אבולוציוניים בעסק שלך.

כל שלב אבולוציוני כזה גוזר סוג מסוים של אתגרים והזדמנויות שאם תבין אותם – תוכל לצלוח אותם מהר יותר – ולהגיע אל השלב הבא שלך בצורה יעילה ומהירה.

תכלית מאמר זה:

לתת בידיך מפה של השלבים השונים של המודל, הבנה של מהותם, של האתגרים שעומדים בפניך בכל שלב, ושל הפעולות שעליך לבצע כדי לעשות את המסלול שלך בצורה מהירה ולהגיע ליעד במהירות.

התקדמות במעלה השלבים פרושה הצלחה גדולה יותר, שווי גבוה יותר, תזרים מזומנים עשיר יותר, או במילים אחרות: יותר כסף, יותר זמן פנוי, יותר חופש כלכלי ויותר שקט נפשי.

אז בוא ונצא לדרך, ונבחן יחד את השלב הראשון במודל, שלב היזם.

שלב 1 – יזם

שלב 1 - יזם

השלב הזה מוכר היטב לכל מי שאי פעם הקים עסק. השלב הזה מעורר השראה. אתה מתחיל אותו בלי שום דבר: אין לך כסף, אין לך עסק ואין לך עובדים. אבל יש לך בעיקר רק דבר אחד ושמו רעיון ואמונה.  אתה מתחיל ממש מכלום.

בשלב הזה נקבעים שני דברים מהותיים בעסק שלך. אתה מוכיח את הביקוש לרעיון שלך (המוצר או השירות שאתה מספק) ואתה מוכיח שיש לו כדאיות כלכלית. יש משהו מחנך ומלמד עם היזון חוזר שמלמד אותך מה מחיר טעויות בעסק. מיד אין לך כסף לאוכל או משכורת להביא הביתה (האלמנט הזה חסר כל כך למי שלא עבר את השלב הזה באופן אישי).

השלב הזה מאופיין בעבודה קשה, עומס לא סביר, לחצים ובעיות שמקיפים אותך מכל עבר. זה פשוט שלב קשה. ההיתכנות של המודל העסקי שלך עומדת למבחן וברוב המקרים כשאתה מסיים את השלב הזה – המודל העסקי שלך לא דומה לתוכנית העסקית שהכנת בהקמה. אתה לומד למידה מהירה מאוד, מתקן, משפר, מטייב ומעצב את העסק שלך כך שיוכל לעמוד על רגליו.

בשלב הזה אתה לבדך. אין לך עזרה. אין לך תקציב לעזרה. אתה עושה מיליון דברים במו ידיך ואתה לא מספיק דבר. יש לך בעיה כרונית של ניהול זמן ויעילות (כי אין מספיק שעות ביום לאדם אחד לעשות כל מה שצריך לעשות בעסק).

ואם עשית כמה דברים נכונים, והביקוש לעסק שלך גדל, אתה חייב לגייס עוד עזרה. ולפני שאתה מבחין בכך אתה משנה פאזה ועובר לשלב הבא, שלב 2, והופך להיות מנהל העבודה.

שלב 2 – מנהל עבודה

שלב 2 - מנהל עבודה

אתה לראשונה מגייס עוזרים. לראשונה בעסק מתרחש פיצול של אחריות. אתה מגייס מנהלת חשבונות או פקידה, או עוזר והם מקבלים משימות שונות ומאפשרים לך להתמקד בפעולות שימשיכו לדחוף את העסק שלך קדימה. אם חשבת שתהיה פחות עמוס כשתגייס עובדים, אתה מגלה את הכשל שבו כאשר העסק לא מאורגן נכון עוזרים עלולים לעשות לך את החיים קשים יותר מאשר עבודה לבדך והרבה פעמים אתה מתחיל לפנטז על גירוש כל העובדים וחזרה לעבודה לבדך, עם פחות עלויות ואולי עם יותר רווח.

אתה עובד קשה על לסדר את הדברים. אתה מוצא שהכנסות גדולות יותר, אבל בדרך פלא גם ההוצאות גדלות עמן. אתה לראשונה מבין שהיעילות הבסיסית שלך שונה מאוד מהיעילות של העובדים שלך, מוכשרים ככל שיהיו.

אתה מוצא שאתה תמיד חייב להיות בתמונה, לתת הוראות, להסביר, להנחות, לקבוע לקחת החלטות. אתה הגנרטור של העסק שלך. אתה כל בוקר נותן לאנשים משימות, מתניע את כולם וגם מגלה את הדבר הזה שקוראים לו פולוו-אפ. אתה מוצא את עצמך עסוק ב-פולוו-אפ, פולוו-אפ ו-פולוו-אפ על כמעט כל דבר בעסק. שומר ששום דבר לא יפול. בסוף היום האחריות היא שלך. זה העסק שלך. והלקוחות שלך מכירים אותך וגם מתלוננים אצלך. לחיות בשלב הזה לאורך זמן פירושו להיות מחובר ל"ערימה של סטרס". ולכן להישאר במתכונת הזאת זה פשוט דבר לא בריא.

אפשר לומר שאתה "אחראי כאב ראש ראשי" בעסק. אתה הפותר של הבעיות שאחרים לא הצליחו לפתור. אתה חושש לצאת לחופש ממושך – משום שאז תרגיש את ההשלכות של הבעיה ביתר שאת. וכמות הדברים שמצפים לך עם שובך… זה לא משהו שאתה רוצה לחשוב עליו בכלל.

אם אתה מבצע את הפעולות הנדרשות הביקוש לעסק שלך ממשיך לגדול. כבר אינך יכול לבצע את כל העבודה עם כוח העבודה הנוכחי, מה שמצריך אותך לגייס עובדים נוספים, בתלוש המשכורת ו/או כפרילנסרים, אתה מגייס עוד עובדים. המערכת שלך גדלה ומספר העובדים שאתה מנהל כעת אינו מאפשר לך לנהל אותם במתכונת הקודמת.

עכשיו אינך יכול להמשיך ולנהל ישירות את כל  העובדים כפי שעשית עד כה. זה פשוט בלתי אפשרי. לכן אתה ממנה אחראי לכל תחום. אחד מהעובדים שלך הופך לאחראי תפעול. אבל עכשיו יש לך הרבה עובדי תפעול אבל לא נכנסת מספיק עבודה. אתה חייב בדחיפות להגדיל את המכירות אז אתה מגייס עוד איש מכירות. ולא עובר זמן רב ואתה מבין שמישהו צריך לנהל את אנשי המכירות שלך, לתת להם יעדים ולהשביח את יכולתם המקצועית ואת אחוזי הסגירה שלהם. אז אתה מקדם את אחד מאנשי המכירות להיות מנהל מכירות או שאתה מגייס מנהל מכירות חיצוני או שאתה עדיין מתעקש להמשיך ולהחזיק את כובע מנהל מכירות בעצמך אבל… אין לך מספיק זמן ביממה… ומה קורה בכספים? אתה פשוט אתה חייב להשתחרר, אז אתה מביא מנהל/ת כספים…

לפני שאתה שם לב החלפת פאזה. אתה מוצא את עצמך במתכונת חדשה. אתה לא תמיד יודע לאכול אותה. העסק צמח. הוא כבר לא אותה מכולת קטנטנה שבה התחלת את דרכך. העסק שלך הוא יותר  = סופרמרקט. העסק דורש כלים ניהוליים מתקדמים יותר. יש נשמות טובות שאומרות לך שאולי אתה לא מתאים לניהול. אל תקשיב להן.

שלב 3 – מנכ"ל

שלב 3 - מנכ״ל

מנכ״ל - תוצרים ותפקיד

בפאזה הנוכחית אתה כבר לא מנהל עובדים. אתה מנהל 3-5 מנהלים. השלב הזה מחניף לאגו. והמשכורת שלך קצת יותר גדולה. אתה האיש החשוב, הבוס הגדול. אבל אחרי שנהנית מספיק מהחנופה לאגו, התענוג של להיות בשלב ה-3 עלול להתהפך עליך מהר ולהפוך לבעייתי. למה אתה שואל? מיד נסביר.

תראה, אם תשאל אנשים "מה מנכ"ל אמור לעשות?" כמות התשובות השונות שתקבל תהיה עצומה ודיי מבלבלת. האמת היא רבים לא יודעים או מבינים מה באמת מנכ"ל אמור לייצר או להשיג בתפקידו. אבל בדיוק כמו שאיש שיווק אמור לייצר לידים ואיש מכירות אמור להשיג סגירות – גם למנכ"ל יש תוצרים שהוא אמור להשיג או לייצר בתפקידו, ושעבורם הוא מתוגמל.

אם אינך יודע מהם, יהיה לך קל יותר לתת לניהול השוטף לשאוב אותך לרשימה אינסופית של דברים שעליך לבצע, רק שלא בטוח שהם הדברים שיקדמו את העסק ושבהם עליך להתמקד.

אז בוא נעשה קצת סדר ונבהיר את הערפל.

תוצר בתפקיד - השגת עלייה מתמשכת ברווחים

התוצר העיקרי שמנכ״ל אמור להשיג בתפקידו הוא: הגדלת הרווחים של העסק על פני זמן. בשעה שקיימים תוצרים נוספים (מתקדמים יותר) שעליו להשיג לצורך מאמר זה נתמקד רק בתוצר העיקרי הזה, משום שבסופו של דבר הכל מתחיל ממנו.

במושג זמן בהגדרה מעלה הכוונה למשך זמן ארוך יותר משבוע או שבועיים או חודש-חודשיים. אנחנו מתכוונים כאן לטווחים ארוכים יותר – על פני שנים, או שנה אחרי שנה אחרי שנה אחרי שנה. מנכ"ל שיודע מה הוא עושה מגדיל את הרווחים שלו שנה על שנה על שנה. זה כמובן לא עניין של מה בכך, ודבר אחד ברור – זה לא קורה בצורה אקראית.

אם הבנו את זה אז בואו נתקדם.

יש אינספור דברים שמשפיעים על הרווחים של העסק ולכן כדי להיות יכול להגדיל את הרווחים על פני זמן, ובאופן קבוע ויציב, אתה חייב לדעת מה שלוט על כמות הרווח, או במילים אחרות: איפה נמצאים ההגאים שאתה מסובב וכיצד אתה מסובב אותן, מהן הדוושות עליהן אתה לוחץ והיכן הן נמצאות, ואילו ידיות בעסק אתה מושך.

עליך להביא את עצמך להיות מסוגל ליצור עלייה עקבית ומתמשכת ברווחים של העסק בזמני צמיחה ובמיתון, בפריחה או בתקופות מלחמה. כשזה קורה אפשר לומר שאתה יודע מה שאתה עושה. בעוצמה עסקית אנחנו נוהגים לומר ש״פיצחת את הקוד של הDNA של העסק״.

כאשר שהרגע הזה יגיע, ואתה תדע כשזה קורה, תוכל לגייס במקומך מנכ"ל, למסור לו את התפקיד שלך (וגם את השכר שלך), ולעבור להיות מתוגמל מחלוקת רווחים או דיווידינדים. 

ב- שלב 4 – בעלים, יהיה לך נכס (העסק שלך) שמייצר לך תזרים חיובי כל חודש ללא תלות בזמן שלך, והעבודה האמיתית שלך תהיה למצוא דרכים חדשות לייצר מהכסף שלך עוד כסף. אבל על כך נרחיב בהמשך.

העסק כמגדל קלפים - הניסיון לצאת משלב מנכ״ל לפני השלמתו...

הנתונים בשטח מלמדים שבעלים של עסק שמנסה לצאת משלב 3 לפני שפיצחת את הקוד של העסק שלך, עלול למצוא את עצמו בסיטואציה לא נעימה בהמשך, שבה תאלץ לחזור לשלב 3 שלך, שלא השלמת בעבר, רק שהפעם העסק שלך בקשיים שכוללים עזיבה של לקוחות מרכזיים ואסטרטגים, עובדים משמעותיים שעזבו, תזרים בעייתי וטלפונים מהבנקאי שדורש הזרמות הון בסדרי גודל של מיליוני ₪ במצטבר. וכעת רובצת על כתפיך המשימה להרים מחדש את ההריסות של משהו שפעם עבד טוב.

והמנכ"ל? הוא יעזוב ויגיד שהוא מצטער, ש״הוא לא הצליח הפעם״ וילך לחפש עבודה בעסק אחר. 

השגת השליטה בהגאים של העסק שלך

אבל למה ציפית? הרי אם אתה, זה שמכיר את העסק שלך כל כך לעומק טרם פיצחת את הקוד של העסק שלך ועוד לא מצאת את הדרך האפקטיבית שתייצר לך רווחים עולים שנה על שנה, כיצד ניתן לצפות מאדם חיצוני כלשהו, שלא עבר את כל השלבים המקדימים והחינוכיים בעסק שאתה עברת שלבים 1,2 מעלה, ולא נכווה ונשרט במהלכם כמוך בכל פעם שעשית שגיאה, כיצד ניתן לצפות שממנו שהוא ידע לייצר רווחים הולכים וגדלים בעסק כל שנה? לא הגיוני, נכון?

אז כדי שתוכל באמת להשתחרר משלב 3 שלך, מבלי להיאלץ לחזור אליו שוב כשדברים קורסים על ראשך עליך להעלות על הכתב מעין מדריך הפעלה לעסק שלך (בדומה למדריך הפעלת רכב שאתה מקבל כשאתה רוכש רכב חדש). המדריך הזה יגדיר למנכ"ל החדש שיכנס לנעליך את הקוד של הDNA  של העסק שלך.

כשיש בידיך את המדריך הזה, קל לגייס את המנכ"ל המיועד, קל להעביר לו חפיפה, וקל לו להיכנס לתפקיד ולהצליח, ולשחרר אותך לדרכך. הדברים עובדים בלעדיך. אתה יכול לא להגיע לעבודה. זה השלב בו השלמת את שלב 3 שלך.

שלב 4 - בעלים

שלב 4 - בעלים

מתוגמל מחלוקת רווחים בלי לעבוד בעסק

השלב הזה הוא בכלל לא אינטואיטיבי.

אם בכל אחד משלושת השלבים הראשונים במודל תפקדת כעובד בעסק, כזה שמודל התקבולים שלו מתבסס בעיקרו על מכירת שעות עבודה כנגד תלוש משכורת, השלב הרביעי הוא חיה מזן אחר לגמרי. אתה כעת אינך עובד בעסק, ואתה מתוגמל מחלוקת הרווחים של העסק. אתה מקבל כל חודש הפקדה לחשבון הבנק שלך ויש לך זמן אינסופי. הזמן שלך מוקדש לבניית תזרימי מזומנים ממקורות נוספים.

בגלגול האבולוציוני החדש שלך אתה הופך ל- מקצה של הון (Money allocator). והמקום שאתה אתה מקצה את ההון שלך בו הוא באותו מקום שמניב לך את התשואה על ההון האופטימלית ביחס לסיכון. וכך אם העסק שלך מייצר לך את התשואה על ההון האופטימלית על הכסף שלך, אתה תשקיע את הכסף שלך בו, ואם יש לך אלטרנטיבות של ROI אופטימליות יותר לכסף שלך, אתה תשקיע אותו בהן. באופן הזה אתה מפזר את הביצים שלך בסלים שונים, ומפזר את הסיכונים שלך בהתאם. והי! מי אמר שצריך רק להשקיע בישראל? העולם הוא רחב והרבה הזדמנויות מתרחשות בו עכשיו ממש מתחת לאף שלך. הבעיה היא שאם אתה עסוק כל כך בשלב 2 או 3 בעסק שלך – אתה מפספס את המשחק הגדול האמיתי.

שווי כלכלי אמיתי משמעותי

ולפני שאתה שם לב, לראשונה בשלב 4 נוצר שווי כלכלי אמיתי לעסק שלך. מדוע? משום שהוא מתפקד לראשונה בלעדיך, וללא תלות בך. לראשונה יצרת "מכונה" חיצונית לך, שמייצרת לבעליה תזרים מזומנים לחשבון הבנק הפרטי שלו.

העסק שלך נהיה אטרקטיבי לרוכשים פוטנציאלים שמחפשים לייצר לעצמם תזרים חיובי וקבוע (לרוב רוכש כזה יהיה בעל עסק אחר שהגיע לשלב 4 בעסק שלו, ומעוניין לבנות לעצמו רגליים נוספות של תזרים לכיסא שלו, מבלי להכניס את עצמו לשלב 2 של עסק אחר), ולכן יהיו מוכנים להעביר לך חבילה נאה של הרבה מאד כסף בתמורה ל"מכונה" שבנית.

ואתה? לא בטוח שאתה תחפוץ בכך. אחרי הכול יש לך מנגנון שמייצר לך תזרים מזומנים ללא המעורבות שלך, אז מדוע שתעביר אותו לידיים אחרות?

יציבות פיננסית בלתי נתפסת​

לפני שאתה שם לב, אתה הופך מבעל עסק יחיד לבעל עסקים. פתאום יותר מעסק אחד מתחיל לנבוט סביבך. ומהר מאד, אתה מוצא את עצמך יושב בצומת של מספר עסקים שכל אחד מהם מעביר לך כספים מיותרים לשימושך.

בדיוק בשלב הזה אתה הופך יציב פיננסית באופן בלתי נתפס. וגם אם אחד מהעסקים שלך חווה האטה או קושי, זרמי המזומנים החופשיים שמגיעים לחשבון שלך מהעסקים האחרים שלך מספקים לך פיזור וגיבוי פיננסי מרגיע.

העולם פתוח בפניך. העתיד מלהיב מכדי שתהיה תקוע באחד השלבים הנמוכים שבמודל.

זמן לתובנות וסיכומים

מודל ארבעת השלבים תקף לכל עסק שאתה מכיר.

  1. אין בעל עסק שלא נמצא בשלב כלשהו במודל.

  2. המודל מקביל לבניין קומות. כל שלב שקול לקומה, כך שקומה 2 היא שלב 2 במודל, קומה 3 מהווה את שלב 3 וכו'. אתה תמיד נמצא בקומה כלשהי במודל. לא מתאפשר להיות בין שלב אחד למשנהו בדיוק כפי שלא מתאפשר לרחף באוויר בין קומה 2, ל-3.

  3. כדי למצוא את השלב האמיתי בו אתה נמצא עליך למצוא מהי הקומה הכי נמוכה שבה הרגליים שלך נוגעות. התפקידים שאתה מבצע (כי אין מי שיבצע אותם טוב ממך) הם המשקולות שמושכות אותך מטה.

  4. הדרך להתקדם בעסק שלך היא לבצע את סדרת הפעולות שישחררו אותך מהשלבים התחתונים במודל ויאפשרו לך לעלות במעלה השלבים.

  5. כאשר אתה משלים את השלב שבו אתה נמצא אתה עולה לשלב הבא.

  6. לא ניתן לדלג מעל שלבים. למעשה כאשר אתה מדלג מעליהם, מבלי שהשלמת אותם בפועל, אתה תמצא את עצמך קורס מטה לשלב האמיתי שבו אתה נמצא.

  7. ניתן למצוא את שורש כל התקלות שאתה מכיר בעסקים – בהפרה של המודל.

 

Call Now Button

אלפי בעלי עסקים

מקבלים ערך אמיתי כבר

למעלה מעשור

הצטרפו עכשיו וקבלו מידע
שווה מידי חודש: