האם העסק שלך מתנהל ביעילות? בחן וגלה!

האם העסק שלך מתנהל ביעילות? בחן וגלה!

אם אתה מנהל עסק – אתה מנהל עובדים. ואם אתה מנהל עובדים, אתה כנראה מודע להוצאות הגדולות שקשורות אליהם. עובדים הם משאב חיוני להצלחת החברה שלך. אנחנו לא מחדשים לך שום דבר בקשר לכך. אבל… עובדים הם המשאב המתכלה האולטימטיבי.

הנקודה היא ששעה אחת של עובד שלך (שעליה אתה משלם בכסף מלא) אינה תמיד מתורגמת להכנסות או לתפוקה.

וזה מביא אותנו לדיון מאד חשוב בנושא יעילות.

האם העסק שלך מתנהל ביעילות

כמה עולה להיות לא יעיל?

תראה, קיימת רמת יעילות מסוימת שאתה חייב לקבל בגין ההשקעה שלך בשכר עבודה. פחות ממנה – אתה מפסיד כסף.

כמה כסף? אתה שואל? שאלה טובה. בעבודה עם עסקים רבים, גילינו כמה עולה להיות לא יעיל. גודל הסכום מכה תמיד בתדהמה כל בעל עסק. התדהמה רק מתעצמת כשהכסף אכן נוחת בסוף שנה בשורת הרווח שבדו״ח הרווח וההפסד. לדבר על הסכום ולראות אותו מופיע בחשבון זה לא אותו דבר, אתה יודע…

כדי לקבל סדר גודל לכמה עולה חוסר יעילות בעסק שלך – הכנס למחשבון וחשב:

עכשיו בואו ונבין כיצד נוצר ההפסד. ריכזנו עבורך מטה את 3 הדרכים העיקריות בהן הוא נוצר:

דרך 1 – הפסד עבודה ישיר

כשעובד נעצר בעבודה מטעמים שונים (שיחות פרטיות, שיטוט בפייסבוק, הפסקות ארוכות במטבח או סתם נמנום בשטח), אתה פשוט מפסיד שעת עבודה. קל להבין ולחשב את זה – אתה אולי צריך עוד פקידה, כשאחת היתה יכולה לסיים את כל העבודה.

דרך 2 – הפסד תפוקה אלטרנטיבית

את החלק הזה של ההפסד קשה יותר לחשב. זהו ההפסד בגין התפוקה שלא קיבלת. חשוב על זה: אם טכנאי אחד היה יכול לטפל ב-10 לקוחות שכל אחד משלם 30,000 ש״ח בחודש, אבל בגלל חוסר יעילות, הוא מספיק לטפל רק ב- 8, אתה מפסיד הכנסה של 60,000 ש״ח כל חודש, או 720,000 ש״ח בשנה (על אותן הוצאות קבועות). ההכנסה הפוטנציאלית הזאת הינה ״הכנסה אבודה״. לא רואים אותה אצלך בדו״חות. היא נמצאת אצל המתחרים היעילים שלך. אתה מבין איפה הכסף שלך?

אבל זה רק חלק מהסיפור. הנה הסיפור המלא כיצד אתה נענש בגלל יעילות נמוכה מידי.

דרך 3 – עובד לא יעיל יוצר רעש ועומס במערכת

בדוגמה מעלה, 2 לקוחות מתקשרים כי לא קיבלו מענה. עכשיו תראה מה קורה: הפקידה שלך צריכה עכשיו להתעסק איתם (וזה לא מספיק). צריך עכשיו גם לגייס עובד נוסף לתפקיד ״מנהל שירות״ כדי לטפל בחוסר היעילות של הטכנאי, ויש להתפנות כדי להרגיע לקוחות כעוסים או להתעסק עם התקלות שמגיעות כשהעבודה לא זורמת והלקוחות לא מרוצים.

כשאתה מתמחר את מלוא מחיר שכר העבודה שאתה משקיע כדי לטפל בחוסר היעילות הזה ומוסיף לו גם את עלות מנהל השירות ואת ההכנסות האבודות שהעסק והמנכ״ל שלו היו יכולים לייצר (הכנסה אבודה) לו לא היו צריכים להתעסק עם חוסר היעילות הזה – רק אז אתה מתחיל להתקרב למחיר האמיתי של ההפסד בעסק שלך. מדובר בהרבה כסף. הרבה מאד כסף.

כדי לקבל מושג כמה כסף אתה משלם בעסק שלך – היכנס עכשיו למחשבון וחשב:

איך לאלץ את הכסף הזה להגיע אליך לחשבון?

העובדה שאף אחד לא ממש נהנה מהכסף הזה (שחסרונו מורגש אצלך בקופה) לא מוסיפה הרבה. הרי זה לא שהעובדים שלך נהנים ממנו, או אפילו מקבלים חלק ממנו. להיפך, ככל הנראה הם דיי מתאמצים בעבודות חוזרות, תיקונים מיותרים, הלוך ושוב מבוזבז ומתחים מיותרים. ואתה? גם אתה לא ממש נהנה מהמצב. במילים אחרות, המערכת מתאמצת והכסף מתפוגג. מתאדה. הולך לאיבוד. נופל על הרצפה. אפשר לומר שזה דיי מקומם.

אבל הבשורה הטובה היא שיש אור בקצה המנהרה וכך לא חייב להיות. כמי שביצע תהליכי ייעול בהרבה עסקים אפשר לומר שאין שום סיבה מיוחדת שהכסף שלך יתאדה. 

בהתנהלות חכמה, ניתן לאלץ את הכסף הזה (מדובר בסכומים שיכולים להסתכם במאות אלפי ש״ח ואפילו מליוני ש״ח בשנה) להגיע אל חשבונך. 

ייעוץ ארגוני לעסקים וניהול תהליכים

איך אנחנו יכולים לשפר לך את הארגון?

ב-20 השנים האחרונות אנחנו עוזרים לבעלי עסקים ולמנהלים להעמיד תשתית ארגונית יעילה שמשפרת את ביצועי העסק, אנחנו מטמיעים שיטות עבודה חכמות שמאפשרות סדר וארגון, מפחיתים מריבות וחיכוכים, מסירים עומסים מאזורי עבודה פקוקים, מגדירים היררכיה ניהולית נכונה ומסדירים תהליכי עבודה בריאים שמגבירים את היעילות המערכתית, מקלים על התפעול השוטף ומאפשרים את הצמיחה הבאה

נשמח להראות לך איך לעשות זאת

Call Now Button

אלפי בעלי עסקים

מקבלים ערך אמיתי כבר

למעלה מעשור

הצטרפו עכשיו וקבלו מידע
שווה מידי חודש:

אלפי בעלי עסקים

מקבלים ערך אמיתי כבר

למעלה מעשור

הצטרפו עכשיו וקבלו מידע
שווה מידי חודש: