איך להעלות שותפות עסקית לא מאוזנת חזרה לפסים?

איך להעלות שותפות עסקית שכשלה חזרה לפסים?

כיצד להימנע מפירוק שותפות עסקית?

הקמת פעילות עסקית יחד עם שותפים עסקיים (או ירשת עסק משפחתי שבו בני משפחתך שותפים). עבדת קשה ואולי גם השותפים העסקיים שלך. ואז ביום בהיר אחד, אתה מביט לצדדים ואתה מבין שאתה בבעיה: השותפות העסקית שלכם כבר מזמן לא מאוזנת. ככל שהזמן עובר אתה נוכח לגלות שאתה לבדך מקדם את העסק שלכם באופן פעיל, והשותף העסקי שלך? הוא כבר מזמן צלל ונעלם לתוך הילוך ניוטרל. בכל מה שקשור בעסק… אתה דוחף, יוזם, מקדם, מגדיל… והוא? מניח לך לעבוד קשה ולשאת על כתפיך לבדך את כל המאמץ… רק שהוא מושך בדיוק אותה משכורת כמוך.

שותפות עסקית

המושג שותפות עסקית קיים רק על הנייר

אתה נאלץ לסחוב את כל העסק על גבך, כי אם אתה לא – מי יעשה במקומך? אתה זה שעסוק בלאתר את כל הרעיונות לפיתוח העסק, אתה זה שצריך לרוץ ולגייס לקוחות חדשים ואתה זה שצריך לשבור את הראש עם מנהל הבנק בנוגע למימון הרעיון החדש. ואתה זה שעובד על פיתוח העסק עד השעות הקטנות של הלילה, כאשר השותף שלך כבר מזמן חתך הביתה כדי להיות עם האישה והילדים… דבר אחד בטוח. השותפות בעסק אינה מאוזנת, היא יותר ״על הנייר״ ולא ממש מתקיימת בפועל. ולשותף שלך, כך אתה מגלה כשאתה מנסה לדחוק בו לעזור, אין עניין של ממש לתת כתף, לחזור חזרה לקרב ולהיכנס יחד איתך מתחת לאלונקה. 

שותפות עסקית - הכוח לכבול ולתקוע

תוסיף על כך שאם השותפות העסקית מורכבת מ-2 (או מספר זוגי אחר), לכל החלטה עסקית שמחייבת השקעה כספית יש פוטנציאל להסלמה ול״תקיעות״, כי לשותף העסקי שלך אין רצון מיוחד להיכנס להשקעות חדשות. העסק במצב תקוע ואתה כבול אליו. אחרי הכל הוא בעל מניות ממש כמוך והוא לא ממש מקבל ממך הוראות.

החזרת שותף עיסקי לחיים או פירוק שותפות עסקית?

אז מה עושים? האם ניתן בכלל להחזיר את השותף העיסקי שלך לחיים? או שאולי נגזר עליך לנתב את הדברים למסלול של פירוק שותפות עסקית? 

הנה כמה דברים שעליך לדעת לפני שאתה מתחיל לצעוד במסלול הזה.

נתחיל מהדבר הראשון:

1. שותפות בעסק שירדה מהפסים - היא הבעיה שלך!

ראשית זאת הבעיה שלך. למה, אתה שואל? התשובה ברורה: משום שלשותף שלך היא לא מפריעה. בשותפות שביניכם ככל הנראה התקבע מצב של ״שיווי משקל״ ובדיוק כמו בחוקי הפיסיקה – במצב של שיווי משקל דברים לא משתנים. רק ששיווי המשקל הספציפי שהתקבע בעסק שלך הוא שהשותף שלך מצוי בהילוך נייטרלי, כאשר אתה לוחץ עם כל הרגל על הגז. 

אלברט איינשטיין, אחד המוחות החריפים בתבל, הגדיר את המושג של אי שפיות. הוא טען ש- ״ההגדרה של חוסר שפיות היא חזרה על אותה פעולה שוב ושוב בציפיה לקבל תוצאות אחרות״. 

שותפות עסקית

הנה כמה תובנות מענינות שכדאי ללמוד מכך:

 1. זאת תהיה אי שפיות לחשוב שאם תתנהל באותו אופן כמו עד היום – תשיג תוצאה אחרת.
 2. במילים אחרות: רק אם תשנה את בסיס הפעולה שלך – תייצר שינוי. מעניין , נכון?

והנה עוד דבר חשוב:

2. שותפות עסקית שאחד משותפיה מתוסכל - סופה להתפוצץ!

בין אם מדובר בשותפות בעסק משפחתי או בשותפים עסקיים שאינם בני משפחה, זה לא משנה דבר. האנטומיה של הבעיה תמיד זהה:

 1. שיווי משקל שכזה, שאינו פתיר לאורך זמן סופו להתפוצץ.
 2. ההתפוצצות הינה בלתי נמנעת. היא תמיד מגיעה.
 3. הנזק בהתפוצצות נוטה לעוף לכל הכיוונים והוא תמיד גדול ממה שתכננת.
 4. כשמחכים להתפוצצות הבלתי נמנעת אין צדדים מרוויחים. כולם מפסידים.
 5. תמיד עדיף לטפל בבעיה כשהיא עדיין קטנה.
 6. לבעיות מסוג זה יש ֿ דינמיקה של החמרה (עם הזמן שחולף הנושא נהיה טעון יותר) . 
 7. עדיף ליזום היום טיפול מבוקר, מאשר לדחות את הטיפול לזמן כלשהו בעתיד.
 8. אם אינך רואה שהבעיה מחריפה – אתה מסתכל במקום הלא נכון.
 9. אל תדחה למחר את הטיפול שאתה יכול לבצע היום.

עכשיו בואו נבין את תמונת המצב המלאה:

3. התחנה האחרונה - פירוק שותפות עסקית

כאשר ממתינים יותר מידי זמן ומגיע הפיצוץ הבלתי נמנע – אתה עלול למצוא את עצמך על המסלול הזה, שממנו כדי להימנע. 

בואו נבחן יחד לאן המסלול הזה מגיע. התחנה הסופית במסלול ההחמרה (במקרה של חברה פרטית) היא בית המשפט – בבקשה לפירוק שיתוף. עכשיו, ברגע שהעסק עולה על המסלול המשפטי, השליטה בגורל העסק שלך יוצאת מידיך ועוברת לגורם אחר שמחליט עבורך – בית משפט.

הנה איך זה עובד: בית משפט לא מפרק עסקים רווחיים מבלי שמרחפת מעליהם סכנה קיומית, ולכן קרוב לוודאי שהוא יעמיד את החברה למכירה ציבורית. למכירה פומבית שכזאת מגיעים המתחרים, הספקים, הלקוחות ושאר גופים שמוצאים את עצמם כמעורבים בעניין. הקרביים של העסק שלך מנותחים בפני כל, ובית המשפט מוכר את העסק שלך למרבה במחיר. ברוב המקרים, הוא נמכר במחיר נמוך משמעותית משוויו האמיתי

כשהעניינים מתלהטים העלייה על המסלול הזה מתרחשת מהר יותר ממה שאתה חושב. מספיק להציץ בעיתונים הכלכליים ולראות. אתה לא רוצה להגיע לשם. זה לא נעים.

פירוק שותפות עסקית

אז האם ניתן לשקם שותפות עסקית?

למרות שהטיפול בשיקום שותפות בעסק הינו מורכב, הוא אינו בלתי אפשרי לטיפול.

למעשה, מנסיוננו יש שורה של צעדים שאם מיישמים אותם עם השותף העסקי בצורה נכונה יחד עם פיקוח מקצועי, יתכן שניתן לשנות את המצב.

כדי לסבר את האוזן הנה מה אתה יכול לצפות מטיפול כזה בעסק שהיה רגע אחד לפני עליה על מסלול פירוק שותפות עסקית בבית משפט. כתוצאה מתהליך השיקום בין השותפים העסקיים המחזורים קפצו מ- 6 מיליון ש״ח ל- 20 מיליון ש״ח, הרווח הנקי הוכפל ושורה של פרמטרים עסקיים נוספים השתפרו ומספרים את הסיפור.

איך זה קורה, אתה שואל? שאלה טובה!

התשובה היא שהצלחנו להזיז את שיווי המשקל ומרגע זה אותם השותפים (שהקימו יחד את העסק ושמכירים אותו כמו את כף ידם) חזרו לתפקוד ולמוטיבציה. אנחנו רוצים לשתף אותך בארבעת הצעדים שנקטנו שעזרו להפוך את הקערה על פיה וליצור שינוי משמעותי בעסק.

ארבעה צעדים לשיקום שותפות בעסק לפני הפיצוץ

ראשית חיוני שנבין את שני המסלולים העסקיים השונים, שכאשר אתה עולה עליהם, מנתבים כל אחד לתחנה סופית אחרת. אז לפני שאתה יוצא לדרך קבל החלטה לאן אתה רוצה להגיע.

הנה 2 המסלולים לפניך:

 1. המסלול הראשון, הוא המסלול בו צועדים רובם המוחלט של בעלי העסקים שאתה מכיר. התחנה הסופית של המסלול מגיעה ל-״עסק שמייצר רווח״. במסלול הזה אתה למעשה ׳שכיר משודרג׳, שמהווה גלגל שיניים מרכזי בעסק, הכל תלוי בו, אם הוא מגיע לעבודה יש כסף, ואם לא אז לא, ובנוסף לכך נושא בסטרס ובסיכון הנלווה לבעלות על העסק, אחרי הכל אתה הוא זה שחתום על החובות של העסק מול כל העולם.

 2. המסלול השני, הוא מסלול שבו צועדים רק מעט מבעלי העסקים שאתה מכיר. התחנה הסופית של המסלול מגיעה ל-״ עסק שמייצר רווח (בלי שאתה עובד קשה) ואתה עובד קשה כדי לגרום לרווח לייצר רווח בעצמו״. במסלול הזה אתה למעשה ׳בעל נכסים׳ שבבעלותו פורטפוליו של נכסים, אתה עושה את מה שאתה אוהב ויש לך מקורות הכנסה מגוונים. 

ללמידה מעמיקה יותר של 2 המסלולים השונים עיין ב- מודל 4 השלבים – הסולם האבולוציוני שאתה מטפס בו כבעל עסק

אז אחרי שבחרת את המסלול המועדף עליך בוא נבחן את ארבעת הצעדים לשיקום השותפות העסקית:

צעד 1: יצירת מעורבות מחודשת אצל הצדדים בשותפות העסקית

המטרה: להחזיר את כל השותפים לתיפקוד ולמעורבות מקסימלית כדי להזניק את העסק ולקדם אותו במסלול הרלוונטי שבחרת מעלה. כמעט תמיד תמצא שהשותף העסקי שתפקודו פוחת משתדל להתרחק מהניהול הפיננסי של העסק.

אתה תגלה שהוא נוטה להתבצר בעמדה כלשהי מרוחקת מהצד הפיננסי: אולי תפעול, אולי רכש, אולי ניהול כללי או מזכירות. תפקידים אלו מאפשרים לו להתנתק מתמונת המצב האמיתית של העסק – מתזרימי המזומנים, מהמכר, מהרווחיות. ושם, בתפקידים היותר "נעימים", הוא יכול להתנתק מהצורך להביט במציאות הכלכלית או התפעולית בעיניים או מהצורך לפתור בעיות שונות. כך הוא מתרחק, לאט לאט, מהעשייה השוטפת, עד שהוא הופך לעובד מן המניין ומשאיר לצד השני בשותפות העסקית (לך) את הצורך להתמודד לבדך עם הבעיות השוטפות.

לפיכך, הצעד הראשון שחובה לבצע הינו שלב בניית מעורבות שותפים מחודשת

צעד זה מורכב מפעולות שמטרתן לגרום ולאפשר לשותף הפסיבי שלך להתיידד מחדש עם אזורי ההתמודדות השוטפת של העסק ולמנוע ממנו את האפשרות להתעלם מהמצב הקיים או מהפעולות שיש לבצע.

דוגמה לכך תהיה:

 • ניהול דיון על הדו"חות הכספיים, מצב הבנקים ומדדים עסקיים חיוניים
 • הצורך לשפר אותם,
 • ובקשה מהשותף הפסיבי להביא פתרונות למצב. 


כאשר פעולה זו מבוצעת בצורה נכונה, אסרטיבית אבל לא מאיימת – נפתחת הדלת בפנינו לצעד השני – הסדרה ארגונית.

שותפות עסקית

צעד 2: הסדרת מבנה ארגוני בשותפות העסקית

מטרת צעד זה לטפל בחלוקת העומס ולהגדיל את תחומי אחריותו של השותף הפסיבי. 

אז בואו נראה כיצד ממחישים לשותף את הבעיה בלי הסלמה מיותרת של המצב. בישיבה משותפת, עוברים יחד על המבנה הארגוני הנוכחי ומציינים ליד כל תפקיד, מי מבצע אותה ובאחריות מי היא. פעולה זו נוטה מהר מאוד להציף לעין את היחס הלא סימטרי בין תחומי האחריות של השותפים העסקיים.

באופן הזה עולה שהשותף העסקי הפסיבי מחזיק בתפקיד של ׳מנהל רכש׳ ומטפל בספקים על בסיס "מי רוצה למכור לי במחיר הכי טוב – שיעמוד בשורה" ואילו השותף השני, מתמודד בבעיות מול עובדים, בתזרימי מזומנים ובנקים, בשיווק ללקוחות חדשים ובהגדלה של המכירות.

או אולי ששותף עסקי אחד, רגע לפני הפנסיה, יושב במשרד ומבצע הנהלת חשבונות, בזמן שהשותף העסקי השני רץ בשטח ומנסה להספיק לטפל במכירות לפרטיים ולחנויות, בבנקים, בספקי חו"ל, ספקים מקומיים, עובדים ו… נו, אתה מבין את התמונה.

צעד זה כולל דיון במרכיבי התגמול לשותפים העסקיים

בתהליך הזה, אף אחד לא אוהב לגלות שהוא אינו שחקן של ממש, במיוחד לאור העובדה שכמעט תמיד השכר שהשותף העסקי הפסיבי מושך לא ממש מצדיק את הכמות המצומצמת כל כך של התפקידים שהוא מבצע בהשוואה לשותף שלו השני. 

כך מתפתח דיון על שני סוגי מרכיבי התגמול השונים של בעל מניות שעובד בשותפות העסקית

 1. מרכיב התגמול הראשון הוא חלוקת רווחים (או דיווידנדים). זהו כסף שמגיע מחלוקת רווחים שנתיים לבעלי העסק, עליו יש לשלם מס דיבידנד.

 2. מרכיב התגמול השני הוא שכר עבודה שאמור לשקף שכר הולם על ביצוע משימות שונות, ואמור להיות בר השוואה לשוק.
פירוק שותפות עסקית

כשהשותפים העסקיים יצאו לדרך בזמן הקמת העסק (או כאשר ההורים שעבדו בעסק הורישו אותו לילדיהם), היתה קיימת ברוב המקרים הבנה כיצד תתבצע חלוקת העבודה המאוזנת ביניהם. על פי הנחה זאת גם נקבע השכר.

אבל כאשר שותף עסקי כלשהו מבקש לצמצם את חלקו בנטל, זכותו לתקבולים משכר העבודה פוחתת בהתאם, משום שכדי לאזן את הנטל בין יש כעת לגייס עובד שיבצע את אותן המטלות שחדלו מלהתבצע. השותף יהיה כמובן עדיין זכאי ליהנות ממרכיב התגמול של חלוקת הרווחים. הדיון בשני מרכיבי התגמול הללו מביא את השותף העסקי להבנה כי לצמצום תחומי האחריות העסקיים יש משמעות פיננסית, בדיוק כמו בכל עסק אחר, ושביכולתו לבחור להגדיל את תחומי אחריותו ולאזן את הנטל בהתאם.

צעד 3: מדדי תפוקות אובייקטיביים בשותפות העסקית

כדי להבין את חשיבותו של הצעד המדידה הזה חשוב להבין מה הוא בא לפתור, וכאן נספר לכם מה היתה הסיטואציה הבעייתית שהתרחשה באחד מהעסקים בהם טיפלנו שבה אחד מהשותפים העסקיים, שהיה אמון בעבר על ניהול המכירות ותחום הרכש, הלך וצמצם עם הזמן את מעורבותו בתחום המכירות על חשבון ההתעסקות הכמעט בלעדית בנושאי קניינות, תכנון נסיעות (עם זוגתו) וביקורי ספקים ותערוכות בחו"ל.

בתהליך ההדרגתי שהיה כמעט לא מובחן ומתחת לרדאר, אנשי המכירות בשטח כמעט הפסיקו לקבל תמיכה. ומשלא נמצאו יותר הזמינות, התמיכה והעזרה לאנשי המכירות בסגירת עסקאות מורכבות בשטח עם לקוחות אסטרטגים, אנשי המכירות הפסיקו לטרוח (לבעלים לא אכפת, למה לי לשבור את הראש). אט אט התרחש לו כמעט בלי משים תהליך הדרגתי (שבעתיד יתגלו השלכותיו הכואבות) של הפסקת פתיחת לקוחות חדשים, חוסר חידוש חוזים ותיקים, והתדרדרות כללית של פדיון המכירות. וכך בזמן שכולם היו עסוקים, מחלקת המכירות החליקה לאיטה למגמת נמנום כללי… וכשמישהו הבחין בבעיה נזעקו לפתע כולם!

משהבנו את האווירה הכללית שהיתה שרויה במערכת ואת הבעייתיות שלה קל להבין את את חשיבותו האדירה של צעד שלישי הבא באיתור מוקדם של בעיות ומדוע אסור בשום אופן לזלזל בו, על אחת כמה וכמה בזמנים טובים, כשהדברים זורמים על מי מנוחות. אלו הם העיניים שלך בעסק. אתה לא רוצה לוותר עליהם.

אז בואו ונצלול פנימה ונבין מה עשינו:

אם בצעדים הקודמים התמקדנו במיפוי התפקידים השונים, בבדיקה מי מבצע אותם ובמיפוי העומסים בעסק ובחלוקת הנטל בהתאם כדי לאפשר לשותפות העסקית לעבודה בצורה מאוזנת ונכונה יותר, הצעד השלישי הזה מכניס רמה נוספת של סדר לשותפות העסקית.

בשלב זה נלקחים התפקידים שהגדרנו בצעדים המוקדמים ומגדירים מהם התוצרים שבעלי התפקיד אמורים לייצר ולספק בתפקיד, ומהן התפוקות הכמותיות הנדרשות שעל בעל התפקיד לייצר ושעל השותפות העסקית לקבל ביחידת זמן מוגדרת (מידי שבוע, חודש, רבעון וכו…)

בעסק שהזכרנו קודם לכן נקבע כי תפקיד מנהל המכירות בשותפות העסקית לספק את התוצרים הבאים: 1. מכירות, 2.לקוחות פעילים, 3.לקוחות חדשים, 4. רווח גולמי (כדי לוודא שהעסקאות שנסגרו משקפות רווח מספק לשותפות העסקית), 5. מדדים נוספים כלשהם שרלוונטים לעסק שעל הפרק, בהשוואה לעסקים מקבילים בתחום.

שותפות עסקית

לאחר שהגדרנו את כל התוצרים קבענו להם מדדים כמותיים בדמות:

 1. ערך העסקאות בש״ח.
 2. מס׳ הלקוחות הפעילים.
 3. מס׳ הלקוחות שנפתחו.
 4. הרווח הגולמי שהושג.

המעבר לדיון במספרים הדרושים לשותפות העסקית (במקום האשמות אישיות לא רלוונטיות) והדגש על מציאת הדרכים כיצד להגיע יחד ליעדים הכמותיים הנדרשים לטובת השותפות העסקית יצרה סינכרון בין כל שותפים העסקיים והפסיקה לשים דגש על משקעי העבר. הניתוח המספרי העלה שהמספרים שמספקת נכון לרגע זה מחלקת המכירות לא מספקים ונמצאו יחד הרעיונות והאופן ההתארגנות המתאימה כדי לאפשר את השגת היעדים העסקיים הנדרשים. כל השותפים העיסקיים יצאו מורווחים.

סיום הצעד השלישי הזה אפשר מעבר לצעד הרביעי והאחרון של הסדרת ניהול תקין בשותפות העסקית.

צעד 4: הסדרת ניהול תקין בשותפות העסקית

ניהול של עסק קטן מתבצע ברוב המקרים באופן לא פורמלי, לטוב ולרע. במיטבו, ניהול לא פורמלי מאפשר קבלת החלטות מהירה וזריזה, זמן תגובה אפסי ויכולת לפתוח בריצה מהירה להשגת יעדים הרבה לפני המתחרים. למעשה, חברות גדולות רבות מנסות לייעל את מערך הניהול שלהם על מנת להשיג בדיוק את אותו האפקט משום שהוא מהווה יתרון תחרותי גדול.

רק שכל היתרונות של הניהול הלא פורמלי מתפוגגים כאשר המנהלים עצמם יורדים ברמת התפקוד שלהם מסיבה כלשהי, ובדיוק אז יש יתרון גדול למעבר לצורת הניהול הפורמלית שהינה מדויקת יותר.

יצירת מסגרת לקבלת החלטות בשותפות העסקית

ניהול פורמלי מורכב מכינוס והפעלת הגופים השונים שחברה צריכה להפעיל על פי חוק. דוגמה אחת תהיה כינוס ישיבת דירקטוריון. ישיבת דירקטוריון מהווה ישיבה בה נציגי בעלי החברה מקבלים החלטות ומעבירים אותן לביצוע על ידי בעלי התפקידים הניהוליים. 

שלב הניהול התקין כולל יצירה של מסגרת שבה ניתן להעלות לדיון, באופן ענייני ולא מאיים, נושאים מורכבים (שללא מסגרת שכזאת יכלו להפוך להיות טעונים ולשתק את השותפות העסקית) ולקבל בהם החלטות שמקדמות את טובת העסק (ולא את טובתו האישית של שותף עסקי כלשהי). כאשר אתה מקדם את טובת השותפות העסקית כולם תמיד מרוצים, שהרי הם בונים לעצמם מכונה משומנת שתייצר רווחים מספקים לחלוקה כבעלי מניות.

זהו קרוב לוודאי השלב הרגיש ביותר והפעלתו הנבונה ע״י יועצי עוצמה עסקית המנוסים כוללת מעורבות הדוקה בתהליך, כדי לוודא שהמסגרת שמוקמת הופכת להיות מקום בטוח, יעיל ופרודוקטיבי עבור כל אחד מהשותפים העסקיים, שיש להם אינטרס משותף להצלחת החברה.

הניסיון מלמד שביצוע השלב האחרון הזה בצורה מובנית מפחית משמעותית חיכוכים ובעיות בשותפות העסקית ומאפשר יצירת סינכרון בטוח ורגוע בין השותפים העסקיים, ולכן מאפשר לעסק שהיה עד כה תקוע להמריא לרמות תפקוד גבוהות בהרבה לרווחת כל אחד מהצדדים. 

פירוק שותפות עסקית

סיכום הדרך החוצה ממבוך השותפות העסקית:

1. בעיות בשותפות עסקית נוטות להתעצם ככל שהזמן עובר

משקעים לא נעלמים מעצמם ובעיות לא מטופלות בין שותפים נוטות להתעצם. בעיות לא מתאיידות ולא נפתרות מעצמן. למעשה יכול להיות שאתה יושב ממש עכשיו על חבית אבקת שריפה שעלולה להתלקח ולצאת משליטתך באופן מסוכן. לבעיות הללו יש נטייה להתפוצץ תמיד בזמן הלא מתאים.

2. קיימים ארבעה צעדים לטיפול בבעיה:

3. קל יותר לטפל בבעיה היום

כל יום שעובר טוען את השותפות העסקית במשקעים נוספים שנצברים.

קל יותר לטפל כירורגית בדלקת נקודתית וקטנה באופן מבוקר מאשר לטפל בדלקת גדולה שהתפשטה מעבר לשליטה ומתקיימת במספר רב של מוקדים. זכור תמיד שהתחנה האחרונה של שותפות עסקית היא פירוק שותפות עסקית בבית המשפט. אתה לא רוצה להגיע לשם.

4. קל יותר לטפל בבעיה באופן מבוקר

עדיף לפתור את הבעיה ״במעבדה״ עם מומחה ובאופן מבוקר, מאשר להניח לעניינים להתפוצץ בזמן אחר שבו לא יהיו לך לא האנרגיות ולא המשאבים לטפל בעניין.

אתה יכול לחסוך לעצמך מתח וסטרס מיותר שיטען את מסלול ההסלמה הזה לאורך כל המסלול. אחרי הכל גם הבריאות שלך חשובה, לא?

5. החדשות הטובות הן שטיפול אפשרי

למרות מה שנראה לך, קרוב לוודאי שאפשר עדיין להסדיר את הבעיות בשותפות העסקית.

זה יהיה קשה? נכון. זה יהיה מסובך? יכול להיות. אבל לא עדיף להעלות את העסק על הפסים הנכונים בנחת ובשלווה ולחיות את המשך החיים ללא מתחים ולחץ מיותר? נקודה למחשבה.

מילה אחרונה לסיום:

כאשר הטיפול בשותפות העסקית כבר לא אפשרי

כאשר הטיפול בצעדים מעלה כבר לא מתאפשר ומצב העסק ממשיך להיות תקוע יתכן והגיע העת לחשוב על האופן שבו נפרדים. לפעמים גם כשלא נראה לך שקיים מוצא אפשרי מהתסבוכת בינך לבין השותף העסקי שלך – קיימת דרך חכמה לפרק את החבילה. במקרה זה כדאי להתייעץ עם מומחה מנוסה כדי לבחון את מצב העניינים בו אתה נמצא ומהן האופציות שעומדות בפניך. 

וכהערת ביניים:

 1. אם לא הצלחת לבצע עם השותף העסקי שלך את הצעדים מעלה עשוי להיות שלא ביצעת אותם נכון.
 2. לפעמים אתה כבר פשוט ״שרוף״ אצל השותף שלך בגלל מטעני העבר שביניכם.
 3. במקרה כזה קל יותר למומחה נייטרלי כזה שמגיע מבחוץ ורוצה בטובת העסק (ואינו מעורב רגשית) להביא להתנעה של תהליכים שאתה פשוט לא תצליח לבצע בכוחות עצמך, לא משנה כמה תנסה.
 4. לפעמים פשוט דרוש גוף מגשר בתמונה.
 5. אתה תופתע לגלות שגם במקרה בו חשבת שהכל תקוע – אפשר עוד לעשות משהו.

ייעוץ ארגוני לעסקים וניהול תהליכים

איך אנחנו יכולים לשפר לך את הארגון?

ב-20 השנים האחרונות אנחנו עוזרים לבעלי עסקים ולמנהלים להעמיד תשתית ארגונית יעילה שמשפרת את ביצועי העסק, אנחנו מטמיעים שיטות עבודה חכמות שמאפשרות סדר וארגון, מפחיתים מריבות וחיכוכים, מסירים עומסים מאזורי עבודה פקוקים, מגדירים היררכיה ניהולית נכונה ומסדירים תהליכי עבודה בריאים שמגבירים את היעילות המערכתית, מקלים על התפעול השוטף ומאפשרים את הצמיחה הבאה

נשמח להראות לך איך לעשות זאת

Call Now Button

אלפי בעלי עסקים

מקבלים ערך אמיתי כבר

למעלה מעשור

הצטרפו עכשיו וקבלו מידע
שווה מידי חודש:

אלפי בעלי עסקים

מקבלים ערך אמיתי כבר

למעלה מעשור

הצטרפו עכשיו וקבלו מידע
שווה מידי חודש: